• 2014-02-13

Gniezno i okolice we wczesnośredniowiecznej Polsce

13 lutego w Muzeum Narodowym w Szczecinie zostanie otwarta wystawa Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i towarzysząca jej ekspozycja Pomorze u progu chrześcijaństwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Płytka gliniana z motywem orła, XII–XIII wiek, fot. Jarosław Gryguć (źródło: materiały prasowe)

Płytka gliniana z motywem orła, XII–XIII wiek, fot. Jarosław Gryguć (źródło: materiały prasowe)

Wystawa czasowa Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja stanowi zaproszenie do podróży po wczesnośredniowiecznych traktach ziemi gnieźnieńskiej, ziemi na której narodziło się państwo polskie. Szczególnym punktem na mapie tej podróży jest gród gnieźnieński. Miejsce uważane potocznie za gniazdo rodowe dynastii Piastów oraz pierwszą stolicę Polski należało do grupy głównych ośrodków życia politycznego, kulturalnego i religijnego w młodym państwie polskim. To właśnie tu spoczęły doczesne szczątki biskupa praskiego Wojciecha, misjonarza, który po męczeńskiej śmierci z rąk pogańskich Prusów został wyniesiony na ołtarze. U jego grobu spotkali się w roku 1000 cesarz Otton III oraz książę polski Bolesław zwany Chrobrym. Zjazd Gnieźnieński nie tylko stworzył podwaliny dla polskiej prowincji kościelnej – w Gnieźnie ustanowiono bowiem pierwsze arcybiskupstwo w Polsce – ale także miał wymiar polityczny. Państwo piastowskie zaistniało na arenie międzynarodowej, a książę zyskał poparcie cesarza w dążeniu do zdobycia korony królewskiej. Pierwsza koronacja w historii naszego państwa miała miejsce w 1025 roku, prawdopodobnie właśnie w katedrze wzniesionej na Górze Lecha. Dokonał jej najprawdopodobniej ówczesny arcybiskup gnieźnieński Hipolit.

„Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą” – zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

„Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą” – zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

Gniezno na zawsze zapisało się w historii Polski. Stało się symbolem naszej państwowości i samoświadomości. Wystawa opowiada o historii tego wyjątkowego miejsca także od strony życia codziennego toczącego się w gnieźnieńskim grodzie i na podgrodziach. Przed oczami zwiedzających ukazuje się rekonstrukcja potężnego zespołu grodowego na Górze Lecha. Można przekonać się, w jaki sposób wznoszono wały obronne, jak uzbrojona była drużyna książęca, jak wyglądało życie mieszkańców grodu, także w aspekcie życia duchowego. Wszystkie komentarze zawarte na posterach uwzględniają najnowsze wyniki badań historycznych i archeologicznych nad przeszłością grodu Lecha. Przygotowane teksty wraz z zestawem specjalnie dobranych ilustracji oraz zabytków oddają rzeczywistą atmosferę panującą we wczesnopiastowskim Gnieźnie. Dodatkową atrakcję ekspozycji stanowi prezentacja kopii włóczni św. Maurycego, ewangeliarza św. Ottona czy Drzwi Gnieźnieńskich, do których dołączono unikalny komentarz ilustracyjno-opisowy.

Wystawa przenosi w czasy zamierzchłe – do okresu wczesnego średniowiecza, do początków państwa polskiego. Przypomina o naszych korzeniach, ale nie mówi wyłącznie o faktach historycznych. Daje także możliwość spotkania z człowiekiem żyjącym w czasach wczesnego średniowiecza.

W godzinach od 14.00 do 16.00 w dniu otwarcia wystaw Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą oraz Pomorze u progu chrześcijaństwa Muzeum Narodowe w Szczecinie gościć będzie członków Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jombsborg-Vineta. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie stanie słowiańska wioska, odbędą się także warsztaty, między innymi tkanie na tabliczkach i bardku, haftowanie, przędzenie, produkcja pierścionków taśmowatych, snycerka, produkcja filcu. Nie zabraknie średniowiecznych wojów, którzy zaprezentują się w pełnym bojowym rynsztunku. Niektóre ze zbroi będzie można nawet przymierzyć.

Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą
Otwarcie wystawy: 13 lutego 2014 roku, godz. 14.00
Czas trwania: od 13 lutego do 30 marca 2014 roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dodaj komentarz