Na przykład. Nowy dom polski w Wiedniu

Godne naśladowania przykłady budownictwa jednorodzinnego z Polski zostaną zaprezentowane w ramach wystawy Na przykład. Nowy polski dom w Architekturzentrum w Wiedniu od 13 lutego.

Projekt: jojko+nawrocki architekci, fot. Juliusz Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt: jojko+nawrocki architekci, fot. Juliusz Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje dziewięć wybranych projektów polskich domów jednorodzinnych. Pokazane zostaną makiety obrazujące formę i koncept obiektów oraz specjalnie na wystawę przygotowane fotografie Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, a do tego katalog z fotografiami, rysunkami i tekstami krytyka architektury Pawła Krausa oraz socjolożki Joanny Kusiak. Projekty są autorstwa następujących architektów: Piotr Brzoza/Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group, Grzegorz Stiasny.

Wystawa powstała we współpracy z Centrum Architektury w Warszawie. Kuratorki warszawskiego Centrum prezentują zrealizowane projekty, które stały sie wspaniałym impulsem do rozpoczęcia debaty o funkcjonalności architektury i potrzebach ludzkich, debaty która nie powinna toczyć się wyłącznie w kręgach ekspertów. Wybrane domy ustalają standardy nowej wysokiej jakości w budownictwie jednorodzinnym w Polsce i mogą stać się przewodnikiem dla przyszłych inwestorów budowlanych.

Więcej na temat wystawy w rozmowie z Agnieszką Rasmus-Zgorzelską z Centrum Architektury dla Magazynu O.pl

Debiut wystawy miał miejsce 11 lipca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jesienią można ją było zobaczyć we Wrocławiu, następnie w Berlinie skąd przyjechała do Wiednia.

Na przykład. Nowy dom polski
13 lutego – 3 marca 2014 r.
Architekturzentrum Wien, Halle F3, Museumsplatz 1
Wiedeń

Dodaj komentarz