• 2014-02-13

Marek Maliszewski w połowie drogi z Czeczenami

Od 14 lutego w Galerii Nowa Łódzkiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę fotografii Marka Maliszewskiego pt. W połowie drogi

Fot. Marek Maliszewski, „W połowie drogi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marek Maliszewski, „W połowie drogi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterami wystawy fotograficznej W połowie drogi… są mieszkający w Łomży uchodźcy z Czeczenii. Pomysł na projekt zrodził się w trakcie rozmów pracowników Fundacji Ocalenie i fotografa Marka Maliszewskiego z uchodźcami. Głównym celem, jaki przyświecał organizatorom, było przybliżenie sytuacji życiowej oraz zaprezentowanie osobistych doświadczeń bohaterów mieszkańcom miasta. Zależało nam na tym, by łomżanie poznali historie ludzi, którzy stali się ich nowymi sąsiadami, kolegami ze szkoły, współuczestnikami zabaw.

Projektowi przyświecała idea pokazania, że uchodźcy nie są anonimową ani jednolitą grupą, lecz stanowią społeczność, na którą składają się rozmaite doświadczenia konkretnych osób, osobiste historie i poglądy. Jak powiedział jeden z Czeczenów:

Są u nas ludzie dobrzy, źli, kobiety, mężczyźni i dzieci. Osoby z wyższym wykształceniem i mający za sobą podstawową edukację. Nie wrzucajcie więc nas wszystkich do jednego worka z napisem Czeczen.

Zdjęcia przedstawiają osoby, które często łączy jedynie to, że zmuszone zostały do opuszczenia swojej ojczyzny i zamieszkania w Łomży. Niejako mimo woli, ale nasze miasto stało się dla nich drugim domem. W połowie drogi… dokumentuje stan niepewności, w jakiej stale żyją uchodźcy, którzy nie wiedzą, co przyniesie kolejny dzień. Pokazuje także, że dla każdego z nich cel drogi jest różny: jedni podejmują próby zalegalizowania pobytu w Polsce, inni dążą do zamieszkania z rodziną na zachodzie Europy, jeszcze inni pragną ułożyć sobie życie tutaj, w Łomży.

Fundacja Ocalenie powstała w 2000 roku, a obszar zainteresowań Fundacji obejmuje przede wszystkim tematy: uchodźstwa, pomocy uchodźcom, imigrantom i repatriantom, integracji i preintegracji uchodźców, imigrantów i repatriantów, wsparcia Polonii na Zakaukaziu, dialogu międzykulturowego oraz wielokulturowości. Działanie Fundacji są profilowane pod kątem poszczególnych grup w tym między innymi młodzieży, samotnych matek i rodzin wielodzietnych. Fundacja organizuje również wydarzenia kulturalne dla społeczności lokalnych oraz prowadzi warsztaty dla osób mających kontakt w pracy z cudzoziemcami,. Prowadzimy także monitoring mediów i internetu pod kątem mowy nienawiści i języka wrogości. Fundacja Ocalenie wydaje również publikację dotyczące uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Marek Maliszewski – urodził się w 1971 r. w Kolnie. Studiował na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Od 10 lat jest fotoreporterem 4lomza.pl, Gazeta Bezcenna oraz współpracownikiem Agencji Fotograficznej REPORTER. Finalista Grand Press Photo 2009. W połowie drogi… (Galeria Bonar, Łomża 2011) to pierwsza wystawa indywidualna autora. Projekt pokazuje czeczeńskich uchodźców, mieszkających w polskim mieście Łomża. Stworzył portrety ludzi, łącząc je z ich doświadczeniami, opowieściami i wierzeniami. Kluczem do cyklu W połowie drogi… jest stan niepewności i tymczasowości, w którym żyją: na marginesie społeczeństwa kraju przyjmującego – w poczekalni na drodze decyzji administracyjnej i z nadzieją na dotarcie do miejsca, które będą mogli nazwać domem.

Marek Maliszewski, W połowie drogi…
Wernisaż: 14 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 marca 2014 roku
Galeria Nowa, Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz