Janusz Górski o potędze ilustracji Józefa Wilkonia w Tarnowie

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zapraszają na wykład prof. Janusza Górskiego pt. Niesamowity Józef Wilkoń. Dlaczego Józef Wilkoń jest najlepszym polskim ilustratorem (w historii), który odbędzie się 25 lutego.

Wykład prof. Janusza Górskiego „Niesamowity Józef Wilkoń”, PWSZ w Tarnowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład prof. Janusza Górskiego „Niesamowity Józef Wilkoń”, PWSZ w Tarnowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład o ilustracji Wilkonia w kontekście historii polskiej ilustracji książkowej (i o wpływach obcych na jego twórczość) jest nawiązaniem do wystawy Józef Wilkoń, którą BWA w Tarnowie prezentowało w Pałacyku Strzeleckim w wakacje ubiegłego roku. Wystawie towarzyszył album Józef Wilkoń. Szum drzew, pod redakcją i w oprawie graficznej prof. Janusza Górskiego, zgłoszony do konkursu Najpiękniejsza Książka Roku 2013.

Janusz Górski – grafik, projektant książek, profesor na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku i współzałożyciel wydawnictwa słowo/obraz, nadał styl publikacjom tej oficyny. Dyrektor artystyczny wydawnictwa czysty warsztat, redaktor serii wydawniczej Biblioteka typografii, kurator Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, a także autor tomu rozmów z twórcami polskiej szkoły grafiki Jak ktoś mógł na to pozwolić! (2011) oraz monografii Józef Wilkoń. Szum drzew (2013).

Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami.

Prowadzenie: prof. Janusz Górski

Niesamowity Józef Wilkoń. Dlaczego Józef Wilkoń jest najlepszym polskim ilustratorem (w historii)
Spotkanie odbędzie się 25 lutego 2014 roku o godzinie 13 .00
Aula 017 Budynku C PWSZ (Centrum Nowoczesnych Technologii – Instytut Politechniczny)
ul. Mickiewicza 8
Tarnów

Dodaj komentarz