Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach

13 lutego o godz. 18.00 w Galerii Instytutu Cervantesa w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach.

Mónica Gutierrez Serna, „Żywa natura” (źródło: materiały prasowe)

Mónica Gutierrez Serna, „Żywa natura” (źródło: materiały prasowe)

Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach to podróż po świecie hiszpańskiego powieściopisarza Miguela Delibesa, opowiedziana głosem i z perspektywy jego dziecięcych bohaterów, niezapomnianych postaci, które przekazują nam swoją prostą i intuicyjną wizję życia.

Wystawa podzielona jest na piętnaście tematów, które odzwierciedlają stałe motywy w twórczości autora, są jednocześnie małymi wspólnymi obszarami, które tworzą naszą wspólną ojczyznę. Wybrane teksty pochodzące z dziesięciu dzieł Miguela Delibesa powstałych w latach 1947–1989, przedstawiają piętnaścioro dzieci w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, z różnych klas społecznych i różniące się charakterami. Tak jak mali bohaterowie jego powieści, Miguel Delibes potrafił opowiadać w prosty sposób o trudnych sprawach.

Podobnie postąpiło piętnaścioro ilustratorów, wybitnych artystów z Hiszpanii, którzy wzięli udział w tej wystawie. Są tymi drugimi narratorami Wspólnej ojczyzny, którzy interpretują słowa Delibesa poprzez język wizualny, używając obrazów, które mogą kryć w sobie wielkie prawdy i tworząc portrety, które potrafią tchnąć życie w bohaterów. Wśród prezentowanych ilustracji, znajdują się prace czołowych ilustratorów z Hiszpanii, zdobywców Państwowych Nagród w Dziedzinie Ilustracji przyznawanych przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury, takich jak: Arnal Ballester, Mónica Gutiérrez Serna, Elena Odriozola czy Emilio Urberuaga.

Przed oficjalnym otwarciem ekspozycji, w czwartek, 13 lutego, o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Instytutu Cervantesa, odbędzie się rozmowa z Elisą Delibes, Prezeską Fundacji Miguela Delibesa i jednocześnie córką pisarza, oraz z komisarzami wystawy Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach  Alfonso Leónem i Sabelą Mendozą. W trakcie spotkania przedstawimy sylwetkę pisarza, a także omówimy jego drogę życiową i zawodową na podstawie jego książek i zawartych w nich ilustracji. Dowiemy się również, jak narodził się pomysł połączenia dzieł literackich Delibesa z pracami najlepszych współczesnych hiszpańskich ilustratorów, a także jak wyglądała praca z rysownikami, ponowne wczytywanie się w powieści i niezapomnianych bohaterów dziecięcych, i jak trudnym zadaniem jest opowiadanie poprzez ilustracje tego, co Delibes opowiedział słowami.

Miguel Delibes (Valladolid, 1920-2010) to jeden z najważniejszych powieściopisarzy hiszpańskich drugiej połowy XX wieku, a zarazem jeden z autorów najczęściej czytanych i tłumaczonych na języki obce w XX wieku. Był profesorem uniwersyteckim, dziennikarzem, myśliwym, ojcem siódemki dzieci, ekologiem wyprzedzającym swoją epokę… Delibes pisał praktycznie bez wytchnienia. Blisko sześćdziesiąt tytułów – powieści, książki podróżnicze, książki poświęcone polowaniom i wędkarstwu, utwory dla dzieci, dziennik, część esejów i ogrom artykułów prasowych- tworzą obraz autora zaangażowanego w aktualne problemy, wielkiego znawcy Kastylii, miłośnika przyrody i osoby posługującej się niezwykle bogatym językiem.

Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach
Wernisaż: 13 lutego 2014 r., godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2014 r.
Galeria Instytutu Cervantesa w Krakowie

Dodaj komentarz