• 2014-02-12

Stanisław Fijałkowski w Operze Narodowej

Od 17 lutego w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Stanisława Fijałkowskiego – wybitnego polskiego malarza, grafika, profesora łódzkiej ASP, ucznia Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera.

Autor pracy: Stanisław Fijałkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Stanisław Fijałkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród prezentowanych dzieł znajdą się obrazy z lat 2008-2013, 2000-2005 oraz Autostrada dla niebiańskiego posłańca z 1990, jak i 8 grafik komputerowych. Na wystawie będzie można obejrzeć również zrealizowany przez Ewę Różę Fabjanowską i Sławka Malcharka film, w którym artysta mówi o sztuce, życiu i samym sobie. Na wernisaż przygotowano katalog, w którym można m.in. przeczytać tekst Zbigniewa Taranienki o źródłach obrazów Stanisława Fijałkowskiego, oraz interaktywną książeczkę dla dzieci Czego nie widać na obrazie? mającą formę układanki z obrazami artysty.

Stanisław Fijałkowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych żyjących polskich malarzy. Jego prace znajdują się w największych muzeach i galeriach świata (m.in. w: Bochum, Marburgu, Sammlung i Museum Würth w Künzelsau, Centre de la Gravure w La Louvière, Tate Gallery w Londynie, Galeria Tretiakowska i Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Mc Grew Hill Collection, Museum des XX Jahrhunderts w Wiedniu, muzea w Oldenburgu, Pradze, Lubece, Lugano, Dreźnie, Hamburgu, Hanowerze) i były prezentowane na ponad 660 wystawach krajowych i zagranicznych.

Jest lauretem wielu prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody im. K. Ostrowskiego (2012), Grand Prix na 12 Międzynarodowej Wystawie XYLONU (2001), specjalnej nagrody honorowej na Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa w Cagnes-sur-Mer (1986), Grand Prix na Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Warszawie (1981), dyplomu honorowego na Triennale Graphica Creativa w Jyväskylä oraz nagród na Biennale Grafiki w Krakowie (1968, 1970), Lugano (1972), Lubljanie (1977), Frechen (1878).

W 2005 roku Stanisław Fijałkowski otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w ubiegłym roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej.

Galeria Opera jest otwarta/czynna w każdą środę, w godz. 10.00 – 17.00.

Stanisław Fijałkowski
Wernisaż: 17 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 marca 2014 roku
Galeria Opera, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz