• 2014-02-12

Kolonia Artystów z miłości do sztuki

Od 14 lutego w Koloni Artystów na Dolnym Mieście w Gdańsku będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. L.O.V.E.

Autor pracy: Łukasz Patelczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Łukasz Patelczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Paweł Fabjański, Paweł Matyszewski, Kamila Model, Łukasz Patelczyk, Łukasz Stokłosa

Miłość z całą pewnością należy do grupy określeń bardzo pojemnych, w której zmieścić można prawie wszystko, każdą odmianę, tworzoną indywidualnie lub zbiorowo, formowaną poprzez wyobrażenie lub też doświadczenie – często w połączeniu tych obu.

Miłość z zasady jest lub jej po prostu nie ma, bywa, czasami się zdarza. Przybiera ona najróżniejsze formy, prawie zawsze osadzone w relacjach, związkach lub konkretnych zależnościach. Jednak dopiero poszczególne zestawienia emocji, stanu lub swoistego bytu i ich nieskończone konfiguracje uaktywniają jej swoistą, stale zmieniającą się dynamikę.

Miłość prezentuje prace artystów, którzy w szczególnie odmienny sposób odnoszą się do wspomnianej dynamiki przewodniego tematu wystawy. Kamila Model posługuje się delikatną i liryczną materią rysunku analizując jej poszczególne części składowe. Paweł Matyszewski i Łukasz Patelczyk zestawiają formę wyszywanej makatki czy też portretu trumiennego z nieoczywistą treścią, a tym samym podważają znane sposoby jej reprezentacji. Łukasz Stokłosa przedstawia swoją własną interpretację znanego motywu, a z kolei Paweł Fabjański obrazuje konkretne fragmenty sytuacji wpisanych w rzeczywistość. Całość pomimo, że oparta na kontrastach wydaje się niezwykle spójna.

Patrycja Ryłko

Paweł Fabjański (ur. 1980) jest artystą wizualnym, który tworzy swoje prace głównie za pomocą medium fotografii. Ukończył studia na Politechnice Łódzkiej oraz w PWSFTviT w Łodzi, gdzie obecnie przygotowuje pracę doktorską oraz prowadzi pracownię Fotografii Komercyjnej. Fabjański swoją uwagę skupia głównie na zagadnienieniu przenikania się sztuki i komercji – tematem tym zajmuje się zarówno w swojej własnej twórczości jak i eksploruje go jako wykładowca.

Paweł Matyszewski – urodzony w 1984 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Związany z Galerią Piekary w Poznaniu. Brał udział w takich wystawach jak bojaźnie, Galeria Piekary, Poznań, 2011; Gatunek, Galeria Arsenał, Białystok, 2010; Leucospermum, (dyplom), Galeria Starter, Poznań, 2009 oraz wielu zbiorowych.

Kamila Model – ukończyła ASP w Gdańsku w 2012 roku na Wydziale Malarstwa, zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem oraz serigrafią. Wybrane wystawy w których brała udział, wystawy indywidualne, Równanie, Kolonia Artystów w Gdańsku w 2013 roku, Znakowa nieoczywistość istnienia, Gdańska Galeria Miejska w 2012 roku, oraz zbiorowe, Opowieści Niesamowite, las w Gdańsku Oliwie, 2012 rok, Gdańskie Biennale Sztuki 2012 w Gdańskiej Galerii Miejskiej, Dwunastki, Platerówka, Szczecin, przełom 2011 i 2012 roku. W 2012 roku dostała nagrodę magazynu EXIT za obraz Las w Przeglądzie Świeża Krew, od 2012 roku do chwili obecnej bierze udział w Projekcie DOM w Kolonii Arystów w Gdańsku.

Łukasz Patelczyk – Artysta wizualny poruszający się w obszarze malarstwa oraz sztuki wideo. Absolwent Gdańskiej ASP. W 2013 roku debiutował wystawą Tytuł to pułapka w Galerii Kolonii Artystów w Gdańsku. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Laureat Konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Nagroda Specjalna, 2011. Jest Finalistą wielu konkursów.

Łukasz Stokłosa – urodzony w 1986 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, tworzeniem obiektów, fotografią. W 2010 roku ukończył Akademie Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w II Konkursie Gepperta w 2013 roku.

L.O.V.E.
Wernisaż: 14 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 7 marca 2014 roku
Kolonia Artystów
ul. Dolna 4
Gdańsk, Dolne Miasto

Dodaj komentarz