• 2014-02-12

Jacek Zawadzki – samotny bohater

16, 17 i 18 lutego w Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu Jacek Zawadzki, dobrze znany widzom ubiegłorocznych Monosytuacji ze spektaklu Moskwa–Pietuszki, zaprezentuje monodram Hantio.

„Hanito", fot. Roman Wnuk (źródło: mat. prasowe)

„Hanito", fot. Roman Wnuk (źródło: mat. prasowe)

Jacek Zawadzki opracował Hantio na podstawie trzech tekstów: Zbyt głośnej samotności Bohumila Hrabala, Malte Rainera M. Rilkego i Księgi niepokoju Fernando Pessoi. Ich bohaterowie posiadają wiele punktów stycznych zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym. Wierzą – zdaniem Zawadzkiego – że za oknem lub włazem, metaforycznym oknem na świat (u Hrabala) w tym całym ubóstwie przemijania można znaleźć jeszcze coś własnego. Aktor stara się ukazać wizerunek samotnika, frasobliwego bohatera, czyli wnikliwego obserwatora, zadumanego i przejętego światem.

Główną inspirację do stworzenia monodramu Hantio, nie tylko ze względów literackich, stanowił utwór Rilkego, Malte. Książka, nazywana matką egzystencjalizmu, powstała w 1910 roku i ma wymiar autobiograficzny. Rilke był zafascynowany Augustem Rodinem. Jacek Zawadzki chciał, aby aktor stał się w jakimś stopniu rzeźbą Rodina, dlatego spektakl wyróżnia ascetyczna estetyka. W sensie scenicznym przypomina myśliciela – to ktoś, kto odgrywa swoje własne myśli. (Jestem jak dzban pełen żywej wody i wystarczy, abym się lekko nachylił, a cieką ze mnie same pełne myśli – Hrabal). W sensie archetypicznym pierwowzorem trzech samotników jest Chrystus Frasobliwy – najbardziej zatroskany i najbardziej opuszczony.

Jacek Zawadzki – jest absolwentem Państwowego Studium Aktorskiego w Gdańsku (1984). Aktor Teatru Współczesnego (1984–1989) w Szczecinie, członek trupy teatralnej PUR z Londynu (1990–1991), aktor Teatru Kana w Szczecinie (1989–1997), gdzie zrealizował Moskwę–Pietuszki i Noc według Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego. Noc otrzymała dwie prestiżowe nagrody na festiwalu Fringe w Edynburgu (1994). W latach 1997–1999 mieszkał w Edynburgu i pracował dla European Art Foundation Richarda Demarco, był też członkiem grupy performerskiej The Elements i zrealizował film science fiction At the End of On-Line dla BBC 2. Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie (1999–2001). Podczas pobytu w USA (2001–2012) współpracował z University of Illinois w Chicago, prezentując Moskwę-Pietuszki i prowadząc warsztaty teatralne. Zrealizował pięć filmów krótkometrażowych z amerykańską reżyserką Rene Kerkman i współzałożył zespół bluesowo-rockowy Banana Street. Obecnie jako wolny strzelec współpracuje z Teatrem Kana (Szczecin), Teatrem Szwalnia (Łódź) i Teatrem Biuro Podróży (Poznań), Instytutem im. Jerzego Grotowskiego (Wrocław) oraz Inkubatorem Kultury (Szczecin), we współpracy z którym powstał monodram Hantio.

Hanito
16, 17 i 18 lutego 2014 r., godz. 19.00
Rynek-Ratusz 27, Sala Teatru Labolatorium
Wrocław

Dodaj komentarz