• 2014-02-12

Filozofia w buduarze powraca do Teatru Nowego

14 lutego, po prawie 3 latach, na deski Teatru Nowego w Krakowie powraca głośny spektakl Filozofia w buduarze. Sztuka w reżyserii Bogdana Hussakowskiego oparta jest na powieści Markiza de Sade, jednego z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy czasu rewolucji francuskiej.

„Filozofia w buduarze", fot. Jakub Falkowski (źródło: mat. prasowe)

„Filozofia w buduarze", fot. Jakub Falkowski (źródło: mat. prasowe)

Kim był de Sade, każdy wie. Z grubsza: okrutnik, zboczeniec, maniak seksualny. Wyuzdany, owładnięty żądzą. Mało kto sięga po teksty de Sade, żeby przekonać się jak było w istocie. Bogdan Hussakowski robi to za widzów. Filozofia w buduarze stanowi podobno najpełniejszy wyraz filozofii libertynizmu. Sceny są umowne, gesty intymne – często bardzo szerokie. Tekst nieustannie klujący i brutalny pozostaje w opozycji do elegancji postaci i klarowności choreografii.

Hussakowski sprawdza, czy tematyczny rejon teatru, w którym ostatnio dozwolone jest niemal wszystko, da się przesunąć. Wszystko jednak ukazane zostaje w precyzyjnie dopracowanej formie, wyśmienitych kreacjach aktorskich i niebanalnej scenografii. Aktorzy przedstawieni są jak kukiełki z czasów, kiedy to walczono o wolność. Wszak to z jej granicami walczą bohaterowie o upudrowanych twarzach i w wymyślnych perukach. Ich białe stroje przywołują na myśl pacjentów szpitala psychiatrycznego, na co nieraz wskazywałoby też ich nieobliczalne zachowanie.

„Filozofia w buduarze", fot. Jakub Falkowski (źródło: mat. prasowe)

„Filozofia w buduarze", fot. Jakub Falkowski (źródło: mat. prasowe)

Spektakl w 2010 został wyreżyserowany przez Bogdana Hussakowskiego. Wybitnego aktora, reżysera i dyrektora kilku teatrów w Polsce. Związanego w ostatnich latach życia z Teatrem Nowym. Piotr Sieklucki podjął próbę wznowienia tego spektaklu.

Markiz de Sade Filozofia w buduarze

Reż. Bogdan Hussakowski (wznowienie: Piotr Sieklucki)
Asystent reżysera: Ewelina Marciniak
Scenografia: Joanna Braun
Charakteryzacja: Anna Kmieć
Obsada: Piotr Sieklucki, Gracja Niedźwiedź, Katarzyna Misiewicz-Żurek, Dominik Nowak oraz Sylwester Piechura

14 i 15 lutego 2014 roku
ul. Gazowa 21, Teatr Nowy
Kraków

Dodaj komentarz