• 2014-02-12

100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika

Andrzej Panufnik, wybitny polski kompozytor, w 2014 roku święciłby swoje 100. urodziny. Filharmonia Narodowa zaprasza na pierwsze poświęcone mu koncerty rocznicowe w piątek 14 lutego oraz 15 lutego w Warszawie.

Andrzej Panufnik (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Andrzej Panufnik (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Panufnik pozostaje w Polsce wciąż zbyt mało znany. Powodem był m.in. zakaz wykonywania jego utworów wydany przez władze PRL po nielegalnej emigracji kompozytora do Anglii w 1954 roku (obowiązujący aż do 1977 r.). W Anglii natomiast stał się kompozytorem niezwykle cenionym, czego dowodem było przyznanie mu tytułu szlacheckiego przez Elżbietę II w 1991 r.

Andrzej Panufnik zawsze czuł się bardzo związany z Polską i jej historią. Znajdowało to wyraz w wielu jego dziełach. Jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł – Sinfonia Sacra – napisał w hołdzie milenium polskiego chrześcijaństwa i państwowości oraz jako wyraz moich uczuć patriotycznych. Sinfonia Votiva z kolei to ofiara wotywna dla Madonny Częstochowskiej. Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki jest dedykowany Koncert fagotowy. Polskie treści znajdujemy także m.in. w takich utworach, jak: Uwertura tragiczna, Uwertura bohaterska, Symfonia Elegiaca (jej wcześniejszy tytuł to Symfonia Pokoju), Epitafium katyńskie, Tryptyk Jagielloński, suita na orkiestrę Polonia, Suita staropolska, a także w pieśniach i piosenkach, z słynną powstańczą pieśnią Warszawskie dzieci na czele.

Bardzo ważną postacią w życiu Andrzeja Panufnika była jego druga żona – Camilla:

Kiedy ujrzałem ją w progu mego mieszkania (..) urzekła mnie jej uroda, wyjątkowy wdzięk i spokój wewnętrzny połączony z bijącą do niej siłą ducha, zaskakującą u dziewczyny w jej wieku. Wyglądała na niewiele ponad dwadzieścia lat.

Andrzej i Camilla pobrali się w 1963 r. Kompozytor znalazł w Camilli ogromne oparcie, a w jego życiu zapanowała stabilizacja. Camilla Panufnik zajmowała się także sprawami zawodowymi męża, przyczyniając się też do większej popularyzacji jego twórczości. Od tego czasu niemal wszystkie swoje dzieła dedykował ukochanej żonie. W tym także Sinfonię di sfere, którą usłyszymy na jubileuszowych koncertach 14 i 15 lutego. Lady Panufnik zaszczyci koncerty swoją obecnością.

Czułem, że kształty geometryczne mogą zapewnić moim kompozycjom niewidzialny szkielet łączący moje pomysły harmoniczne, melodyczne i rytmiczne w całość, stworzyć zorganizowaną strukturę, z której swobodnie popłyną zarówno ekspresje duchowe, jak poetyckie – pisał Andrzej Panufnik. Sinfonia di sfereSymfonia sfer – moja piąta symfonia – jest dziełem abstrakcyjnym, muzyczną strukturą, stworzoną pod wpływem piękna i tajemniczości geometrii. […] Strukturę symfonii można przedstawić w postaci geometrycznej figury, składającej się z trzech sfer, z których każda zawiera mniejszą, koncentryczną sferę.

Podczas koncertów Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kaspszyka zagra m.in. Sinfonię di sfere Sir Andrzeja Panufnika. Ponadto w programie koncertu znajdzie się słynny Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa, którego partię solową na skrzypcach Stradivariusa (!) wykona młoda, niespełna 20-letnia amerykańska gwiazda wiolinistyki – Esther Yoo, debiutująca na estradzie Filharmonii Narodowej, a także III Symfonia Philipa Glassa. Kolejny koncert poświęcony 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika odbędzie się w maju 2014 r.

100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika
14 lutego – gdzo. 19.30, 15 lutego – godz. 18.00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz