• 2014-02-12

9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

Od 23 do 27 kwietnia w warszawskim kinie Luna potrwa 9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera.

9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rusza 9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. W tym roku premierowo pokazany zostanie nominowany do Oscara film Mandela: Długa droga do wolności w reż. Justina Chadwicka, nigeryjskie objawienie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto Połówka żółtego słońca w reż. Biyi Bandele z udziałem Chiwetel Ejiofor, aktorem nominowanym do Oscara za rolę w ostatniej produkcji Steve’a McQeena Zniewolony: 12 Years a Slave oraz znakomity blok dokumentów wśród, których znajdzie się m.in. jeden z najgorętszych HotDocs Kryjówka diabła (Devil’s Lair) w reżyserii Riaan’a Hendricksa (RPA).

Obok pokazów filmowych organizatorzy przygotowali wydarzenia towarzyszące związane z bogatą kulturą Nigerii.

Podczas tegorocznej AfryKamery odbędzie się oficjalna polska premiera nominowanego do Oscara i Złotych Globów filmu Mandela: Długa droga do wolności w reżyserii Justina Chadwicka. W roli głównej wystąpił Idris Elba, aktor znany jest m.in. z kultowego serialu The Wire oraz Luther. Towarzyszy mu Noami Harris, gwiazda Skyfall oraz tajemnicza wiedźma Tia Dalma z Piratów z Karaibów: Skrzynia umarlaka.

Pokaz obrazu poświęconego zmarłemu w grudniu legendarnemu przywódcy pokryje się z 20-tymi obchodami Dnia Wolności 27 kwietnia 2014 roku, święta narodowego Republiki Południowej Afryki z okazji pierwszych demokratycznych wyborów. Jest to tym bardziej istotne, że niegdysiejszy symbol walki z apartheidem miał niezwykły wkład w pokojowe rozmontowanie nieludzkiego systemu ucisku, gdzie jako moralny głos pojednania i przebaczenia zdołał prawie w pojedynkę uchronić kraj przed wojną domową i rozpadem kraju. Tym samym ta rocznica ma szczególną wartość jako symboliczne ukoronowanie osiągnięć wielkiego człowieka, jakim był Nelson Mandela.

W tym roku organizatorzy festiwalu chcą przybliżyć odbiorcom Nigerię, jako jeden z 10 najszybciej rozwijających się krajów świata o prężnym przemyśle filmowym. Stąd w programie filmów oraz wydarzeń towarzyszących będą krążyć wokół kultury, kuchni i duchowości nigeryjczyków. Często funkcjonujący jako przedmiot kpin i pogardy jako nieprofesjonalne pretensjonalne kino, przemysł Nollywood stał się kontynentalną potęgą. Przy produkcji rzędu ponad 2000 filmów rocznie jest to jednak szaleńczo rozwijająca się branża, która szybko się profesjonalizuje i diametralnie zwiększa swoje niegdyś miniaturowe budżety. Nowy twórcy wkraczają na rynek z całkowicie nową jakością, tym samym dając podstawy do wiary, że za kilkanaście, a może nawet kilka lat, Nollywood będzie liczącą się na świecie centrum produkcji filmowej. Już teraz dużymi sukcesami wypiera hollywoodzkie produkcje z Afryki, ale zakusy lokalnych twórców są globalne.

Program Filmowy – Bloki filmowe:

  • Nowe oblicze Nollywoody, czyli filmy z Nigerii – specjalny blok filmów dotyczący nowej fali kina Nollywood. W prorame m.in. Połówka żółtego słońca w reż. Biyi Bandele (film oparty na książce autorstwa Chimamanda Ngozi Adichie pod tym samym tytułem, zdobywcy prestiżowej Orange Prize) z udziałem Chiwetela Ejiofora (Zniewolony: 12 Years a Slave). Pokazywany na MFF w Toronto, Festiwalu Filmowym w Londynie oraz AFI w Stanach Zjednoczonych. Film opowiada losy sióstr bliźniaczek, które wracają do Nigerii po studiach w Wielkiej Brytanii. Olanna wiąże się z rewolucjonistą Odenigbo (Chiwetel Ejiofor), druga Kainene zakochuje się w angielskim pisarzu Richardzie (Joseph Mawle). Jest to dramat opowiadający o losach czwórki ludzi rozgrywający się na tle wojny domowej w Nigerii. Reżyser filmu odwiedzi Polskę na zaproszenie AfryKamery.
  • Afroselekta – wyselekcjonowane najlepsze filmy z kontynentu w dwóch blokach: krótkich metraży i pełnych metraży. W tym bloku znajdą się:
    Mandela: Long Walk to Freedom, reż. Justin Chadwick, RPA, Wielka Brytania 2013
    Coz Ov Moni II, reż. Dir. King Lu, Ghana 2013 73min.
  • Tęczowa afryka – w tym bloku pokazane zostaną głównie dokumenty poruszające problem LGBT w Afryce, temat niezwykle ważny. W programie m.in. Królowe nocy w świecie gangów (Glitterboys and Ganglands), reż. Lauren Beukes z RPA, światowej sławy pisarki książek sci-fi (m.in. wydane niedawno w Polsce Zoo City). Dokument zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Encounters w RPA oraz nagrodę dla najlepszego filmu LGBT na Festiwalu Filmowm Black Movies w San Diego. Opowiada o przygotowaniach do konkursu piękności Miss Gej Wschodniego Kapsztadu, w najbardziej brutalnej części miasta. Reżyserka koncentruje się na 3 bohaterkach: Kat, Eve i Kayden i ich przygotowaniach do wieczornego występu: przepych, blichtr, cekiny i sztuczne rzęsy, czyli wszystkie atrybuty potrzebne, żeby zawładnąć publiką i zdobyć tytuł Królowej Piękności. Reżyserka przedstawia niesamowity wgląd w zakorzenionej w RPA kulturze tzw. moffies, która ma tu niezwykle długą i chlubną tradycję.
  • Afrokids – projekcje dla dzieci oraz warsztaty animacji z dziećmi (praca na bazie afrykańskich baśni i mitów).

W związku z wyborem tematu Nigerii jako motywu przewodniego każdy dzień Festiwalu będzie dedykowany poszczególnym aspektom życia i kultury tego kraju: kuchni, duchowości, nowym technologiom, modzie, literaturze oraz muzyce.

Jak co roku publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Ten, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę: Zebra 2014. Wśród głosujących rozlosujemy karnety na festiwal AfryKamera 2014. Najlepszy film festiwalu wybierze również Jury, które przyzna zwycięzcy Gazelę 2014.

9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera
23-27 kwietnia 2014 r.
Kino Luna
Warszawa

Dodaj komentarz