• 2014-02-11

Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2013

Już po raz szósty Muzeum Historii Polski organizuje plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Zgłoszenia można przesyłać do 2 marca.

„Wydarzenie Historyczne Roku” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Wydarzenie Historyczne Roku” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Podobnie jak w latach ubiegłych do Plebiscytu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią: wystawy, portale, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie dwóch wydarzeń (do 2 marca). Zgłoszenia można przesyłać poprzez stosowny formularz lub pocztą tradycyjną. Do propozycji należy dołączyć informacje związane z wydarzeniem, tj. opis wraz z materiałami multimedialnymi. Przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z regulaminem Plebiscytu.

Następnie jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury wybierze 10–12 najlepszych wydarzeń (do 7 marca). Ostateczną decyzję w II etapie Plebiscytu podejmą internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania (do 31 marca).

Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie nagrody głównej – cennej statutetki, wykonanej przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza, oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

Wydarzenie Historyczne Roku to ogólnopolski Plebiscyt organizowany od 2007 r., którego celem jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku aż 65 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze Wydarzenie Historyczne Roku 2012 uznało projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi Korczak, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w sali Opery. Zwycięski projekt edukacyjny Korczak był przedsięwzięciem służącym budowaniu dialogu na temat relacji między kulturą żydowską i innymi kulturami stanowiącymi spuściznę, a jednocześnie żywą tkankę kulturową Podlasia.

W poprzednich latach internauci wybrali m.in. organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji Śladem europejskiej tożsamości Krakowa w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010).

Wydarzenie Historyczne Roku 2013
Termin nadsyłania zgłoszeń: 2 marca 2014 roku
Muzeum Historii Polski w Warszawie

Dodaj komentarz