• 2014-02-11

Anioł śmierci – Lucia Puenzo o doktorze Mengele

14 lutego polską premierę będzie mieć film Lucii Puenzo pt. Anioł śmierci.

„Anioł śmierci”, reż. Lucia Puenzo (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Anioł śmierci”, reż. Lucia Puenzo (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

1945 rok: z pomocą Banku Watykańskiego i tajnej, zrzeszającej byłych SSmanów organizacji Odessa, najgroźniejsi zbrodniarze wojenni przedostają się na tereny nie objęte ekstradycją do Europy. Niezbadanym, wciąż dzikim, ogromnym terytorium, na którym łatwo można się schować, a które kulturowo i historycznie, z racji wieloletnich związków, wciąż znajduje się pod wpływem Niemiec, jest Ameryka Południowa, a szczególnie Argentyna.

Patagonia, rok 1960. Argentyńska rodzina wraz z trójką swoich dzieci jedzie objąć w spadku piękny hotel nad jeziorem Nahuel Huapi, spotyka na swej drodze kulturalnego Niemca. Nieznajomy z łatwością nawiązuje z nimi kontakt wkupiając się bez trudu w łaski rodziny, stając się pierwszym, zamożnym gościem pensjonatu. Swoją uwagę skupia on głównie na córce poznanego małżeństwa, która ma problemy ze wzrostem. Przedstawiając się jako specjalista od genetyki, oferuje swoją pomoc dziecku. Tak, z pozoru niewinnie, rozpoczyna się mrożące krew w żyłach spotkanie z potworem. Tajemniczym gościem okazuje się bowiem nie kto inny jak Josef Mengele – jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych, lekarz śmierć Oświęcimia.

Czas, który Josef Mengele spędził w Bariloche jest jednym z najbardziej tajemniczych podczas jego pobytu w Ameryce Łacińskiej. Wszystko co wiemy na jego temat w tym czasie to to, że pracował jako lekarz weterynarii prowadząc eksperymenty na argentyńskich krowach. Była to jednak tylko przykrywka dla prawdziwej jego działalności, ponieważ w tym samym czasie kupował próbki krwi kobiet ciężarnych.

– Lucia Puenzo

Lucia Puenzo urodziła się w 1976 roku w Buenos Aires w Argentynie. Po ukończeniu studiów z literatury, filmu i teatru wydała kilka powieści: El Niño Pez (2004), 9 minutos (2005), La maldición de Jacinta Pichimahuida (2007), La furia de lalangosta (2010) oraz Wakolda (2011), które zostały przetłumaczone na ponad piętnaście języków. Jej pierwszy film, XXY, zdobył główną nagrodę krytyków na Festiwalu Filmowym w Cannes (2007) i Goya za najlepszy film zagraniczny. Jej drugi film, Dziecko Ryba, otworzył sekcję filmową Panorama podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2009 roku. Anioł śmierci (Wakolda) to jej trzeci film, który został wybrany na argentyńskiego kandydata do Oscara.

Anioł śmierci 
Reżyseria: Lucia Puenzo
Obsada: Alex Brendemühl, Natalia Oreiro, Diego Peretti, Elena Roger, Guillermo Pfeing, Ana Pauls, Alan Daicz, Florencia Bado
Dystrybucja: Hagi Film
W kinach od 14 lutego 2014 r.

Dodaj komentarz