Rusza X jubileuszowa edycja BZ WBK Press Foto

Już po raz dziesiąty startuje konkurs BZ WBK Press Foto. Polscy zawodowi fotoreporterzy przez najbliższe dwa tygodnie – od 10 do 23 lutego – mogą zgłaszać swoje prace w sześciu kategoriach konkursowych: portrety, życie codzienne, sport, wydarzenia, przyroda, kultura i sztuka. Pula nagród w konkursie wynosi blisko 116 tys. zł. Organizatorem konkursu jest Bank Zachodni WBK.

BZ WBK Press Foto 2014, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

BZ WBK Press Foto 2014, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W każdej z kategorii zostaną przyznane nagrody dla zdjęć pojedynczych i fotoreportaży. Spośród wszystkich nadesłanych fotografii tradycyjnie wybrane zostanie również Zdjęcie Roku oraz przyznana Nagroda Banku Zachodniego WBK i Nagroda Rzeczpospolitej.

Zdjęcia oceniać będzie jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke – artysty fotografika, prekursora polskiej fotografii reportażowej. Do grona jury zaproszeni zostali również: Anna Bohdziewicz, Marek Grygiel, Waldemar Kompała oraz Tomasz Tomaszewski.

Z okazji X jubileuszowej edycji konkursu przyznana zostanie również nagroda specjalna za Zdjęcie Dekady. Spośród wszystkich Zdjęć Roku dziesięciu edycji tegoroczne jury wybierze jedną fotografię, która będzie artystyczno-dokumentalnym podsumowaniem ostatniej dekady. Na to szczególne wyróżnienie ma również szansę tegoroczny laureat nagrody Zdjęcie Roku. Nagrodą jest wyjazd na prestiżowy festiwal fotografii prasowej Visa pour l’Image we Francji. W tym roku organizatorzy postanowili również zrezygnować z dwóch kategorii konkursowych, które pojawiły się w ostatnich edycjach.

W ciągu ostatniej dekady bardzo zmienił się rynek fotografii prasowej. Technologie dają wiele możliwości, które były niedostępne, gdy startowała pierwsza edycja konkursu, dlatego na przestrzeni lat wychodziliśmy im naprzeciw. W tym roku wracamy do korzeni konkursu, rezygnując z kategorii Foto+ i Fotografia kreatywna, do której można było zgłaszać zdjęcia poddane obróbce graficznej oraz Fotokast, które są multimedialną wersja fotoreportażu. Fotografia prasowa coraz częściej wchodzi w obszar sztuki. Dlatego w tej edycji konkursu pragniemy promować fotografię w tradycyjnej, czystej formie

– mówi Waldemar Kompała z dziennika Rzeczpospolita, wieloletni juror konkursu.

Z okazji X jubileuszowej edycji konkursu organizatorzy przygotowali również inne niespodzianki, które z pewnością przyczynią się do popularyzacji polskiej fotografii prasowej zarówno w kraju, jak i za granicą. Szczegóły będą ogłoszone na początku kwietnia podczas Gali finałowej konkursu.

Konkurs BZ WBK Press Foto jest jednym z najstarszych i najważniejszych wydarzeń promujących fotografię prasową w Polsce. Wyłania on najzdolniejszych zawodowych polskich fotoreporterów, którzy coraz częściej doceniani są również na arenie międzynarodowej. Rokrocznie nagrodzone zdjęcia prezentowane są mieszkańcom Polski w ramach wystaw pokonkursowych. Od dwóch lat towarzyszą im również warsztaty fotograficzne dla młodzieży, które pomagają odkrywać talenty i rozwijać umiejętności przyszłych polskich fotoreporterów.

X BZ WBK Press Foto
Prace można zgłaszać od 10 do 23 lutego 2014 roku

Dodaj komentarz