• 2014-02-10

Salvo. Ocalony w kwietniu na ekranach

Od 25 kwietnia na ekranach polskich kin będzie można oglądać film Salvo. Ocalony w reżyserii Fabia Grassadonii i Antonia Piazzy.

„Salvo. Ocalony”, reż. Fabio Grassadonia, Antonio Piazza (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Salvo. Ocalony”, reż. Fabio Grassadonia, Antonio Piazza (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Samotny, pozbawiony uczuć i bezwzględny trzydziestolatek Salvo należy do sycylijskiej mafii. W akcie zemsty zakrada się do domu innego mafioza, który zorganizował na niego nieudany zamach. Przez przypadek spotyka tam jego siostrę Ritę – piękną, młodą i niewidomą dziewczynę, która mimowolnie jest świadkiem, jak Salvo zabija jej brata. Gdy ten z niewiadomych dla siebie przyczyn decyduje się ją porwać, w ich życiu zaczyna dziać się coś wyjątkowego – w Salvo nieoczekiwanie rodzi się miłość.

Salvo to filmowy debiut reżyserskiego duetu dwóch włoskich reżyserów: Fabio Grassadonii i Antonio Piazzy, który okazuje się ciekawym połączeniem filmowego realizmu z kinem noir. Ten niskobudżetowy film zbudowany został z wystudiowanych nieśpiesznych kadrów, nietypowych dla włoskiego kina akcji, a niemal pozbawiona słów narracja powoduje, że pojawiające się między ludźmi emocje stają się głównymi bohaterami tej historii. Dopracowana do perfekcji voyerystyczna stylistyka filmu bezpośrednio odwołuje się do percepcji widza, który odbiera świat oczami pojawiających się na ekranie bohaterów, dzięki czemu zanika tradycyjny dystans między ekranem a widzem, a film działa nie tylko na emocje, lecz również na podświadomość odbiorców. Akcja filmu dzieje się w przepięknej scenerii Palermo i jego okolic.

Salvo. Ocalony
Reżyseria: Fabio Grassadonia, Antonio Piazza, Włochy/Francja 2013, 103 min
Dystrybucja: Against Gravity
W kinach od 25 kwietnia 2014 r.

Dodaj komentarz