• 2014-02-10

Paweł Żak – Fotografie w Gardzienicach

Od 6 marca w Galerii Gardzienice w Lublinie będzie można oglądać wystawę prac Pawła Żaka pt. Fotografie.

Fot. Paweł Żak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Paweł Żak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w galerii Gardzienice prezentuje fragmenty rozpoczętego w 1998 roku i dotychczas kontynuowanego cyklu bez tytułu. Wspólnymi cechami prac z tego cyklu powstających na przestrzeni wielu lat jest naturalistyczne, nieinscenizujące podejścia do przedstawianych obiektów (głównie ze świata natury) i widoków, oraz specyficzna autorska metoda kopiowania dająca w efekcie odbitki unikatowe z elementami plastycznymi nieobecnymi w fotografowanej rzeczywistości, a widoczne w obrazie.

O fotografiach z tego cyklu pisał m.in Bogdan Konopka:

…Paweł Żak wywołuje swoje odbitki w wielogodzinnych cyklach, za każdym razem uzyskując niepowtarzalny, unikalny rezultat. Od strony czysto fotograficznej, a także chemicznej jest to działanie nielogiczne i destrukcyjne. Jednocześnie jednak w ten właśnie sposób Paweł wydobył nieznaną twarz czasu: wolną od naszej woli sumę wzrostu i zamierania, pod którą wystarczy miejsca dla każdego chętnego na stworzenie własnego świata…

Paweł Żak zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki. Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktor fotografii. Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Wyższym Studium Fotografii ZPAF. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1995. Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998. Najbardziej znane serie jego prac to Opowieści i Bez tytułu – fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważnym w twórczości artysty był cykl Bliski znajomy – cykl zdjęć autoportretowych. Najnowsze prace zebrane w cyklu wielkoformatowych powiększeń Słodki poniedziałek i inne martwe natury mają charakter symboliczny. Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in na festiwalu w Arles w 2004 roku.

Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu,Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Kurator wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska
Oprawa graficzna: Jacek Gański

Paweł Żak, Fotografie
Wernisaż: 6 marca 2014 roku, godz. 18.00
Galeria Gardzienice
ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz