• 2014-02-10

Nieznane listy Borysa Pasternaka

13 lutego w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie promocyjne tomu korespondencji Borysa Pasternaka i Olgi Frejdenberg Na całe życie. Listy 1910–1954. Książka inauguruje nową serię Wydawnictwa Akademickiego Sedno oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Borys Pasternak, Olga Frejdenberg „Na całe życie. Listy 1910–1954” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Borys Pasternak, Olga Frejdenberg „Na całe życie. Listy 1910–1954” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W wieczorze promocyjnym udział wezmą: prof. Nina Braginska (RGGU, Moskwa), prof. Danuta Ulicka (UW) – redaktor naukowy serii wydawniczej, prof. Wincenty Grajewski (UW) – tłumacz książki. Spotkanie poprowadzi redaktor Małgorzata Nocuń (Tygodnik Powszechny, Nowa Europa Wschodnia).

Obejmująca prawie pół wieku korespondencja Borysa Pasternaka, nieśmiertelnego boga literatury rosyjskiej, i Olgi Frejdenberg, wybitnej uczonej, ale też bliskiej kuzynki i przyjaciółki oraz powiernicy pisarza. Po raz pierwszy publikowana w języku polskim, ukazuje osobiste losy bohaterów na tle życia intelektualnego i naukowego w Rosji w czasach reżimu stalinowskiego.

Książka inauguruje serię wydawniczą realizowaną wspólnie przez Wydawnictwo Akademickie Sedno i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, która pokazuje historię Rosji XX wieku poprzez indywidualne losy artystów, pisarzy i uczonych, odwołując się do licznych, niepublikowanych wcześniej w języku polskim dokumentów i materiałów archiwalnych, przez dziesięciolecia niedostępnych badaczom.

Borys Pasternak, Olga Frejdenberg Na całe życie. Listy 1910–1954 – spotkanie promocyjne
13 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz