• 2014-02-10

Molierowska satyra na życie

15 lutego na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego w warszawskim Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera spektaklu Mizantrop Moliera w przekładzie Jerzego Radziwiłowicza i reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.

„Mizantrop", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Mizantrop", plakat (źródło: mat. prasowe)

On – samotnik skrajnie złośliwy i krytyczny wobec ludzi. Ona – błyskotliwa i towarzyska otoczona wianuszkiem adoratorów. On – bezkompromisowo broni swych zasad. Ona – jest wyrachowaną kokietką. Czy Alcest równie zabawny co żałosny wróg życia salonowego może zakochać się w pięknej Celimenie będącej ucieleśnieniem wad? Czy ten wariat niezdolny do prawdziwego życia, które domaga się kompromisów, będzie skory do poświęceń?

Chociaż Molier napisał Mizantropa ponad 300 lat temu, jego satyra na życie salonowe jest na wskroś współczesna. Pod falbanami, perukami i grubą warstwą pudru kryje się cała galeria ludzkich charakterów, które mijamy codziennie w metrze, spotykamy w klubach czy na wykwintnych bankietach. Przy tym ten zaliczany do najlepszych obok Świętoszka utworów Moliera, jest też dramatem o trudnej miłości. Na Scenie na Woli grany w nowym przekładzie Jerzego Radziwiłowicza.

Molier
Mizantrop
Przekład Jerzy Radziwiłowicz

Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
Scenografia: Agnieszka Bartold
Kostiumy: Aneta Suskiewicz
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Ruch sceniczny: Wiktor Korszla
Kierownik produkcji: Mateusz Karoń
Asystent kostiumografa: Joanna Gawrońska

Premiera 15 lutego 2014, Scena na Woli im. T. Łomnickiego
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Dodaj komentarz