• 2014-02-10

Alek Slon z Porto Ercole w Zaciszu

Od 9 lutego w Domu Kultury Zacisze w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Alka Slonia pt. Porto Ercole.

Autor pracy: Alek Slon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Alek Slon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alek Slon, absolwent Wydziału Malarstwa rzymskiej Accademia di Belle Arti i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, prezentuje prace opowiadające o wspomnieniach z dzieciństwa, marzeniach o odległych krainach, wyobrażeniach miejsc znanych z książek i opowieści. Jednym z takich miejsc jest Porto Ercole; niewielka miejscowość na Toskańskim wybrzeżu.

Wyobrażenie tego skromnego portu, który na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności był ostatnią przystanią Caravaggia, staje się metaforą sztuki jako podróży ku temu, co nieznane.

Alek Slon ur. 1975 w Warszawie. Ukończył malarstwo na rzymskiej Accademia di Belle Arti oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Osią moich zainteresowań jest wyobraźnia jako wymiar ludzkiej egzystencji, a także potężna siła twórcza. Maluję miejsca odległe lub nawet zmyślone, urywki snów i wspomnienia z dzieciństwa. Nie pociąga mnie realizm, ale też nie kojarzona z wyobraźnią niezwykłość. To, co jest dla mnie ciekawe, to projektująca moc podmiotu, która pojawia się nawet w banalnych sytuacjach, takich jak podróż tramwajem lub oglądanie sklepowych wystaw. Dzieje się tak, kiedy nasz krytyczny stosunek do świata ulega na chwilę zawieszeniu, a zastępuje go twórcza afirmacja. Takie uczucie często towarzyszy mi, kiedy znajdę się nad morzem. Widok tego co nieogarnione, podważa status tego co jednostkowe, policzalne i konkretne.

Porto Ercole to miejsce symboliczne: tu umarł Caravaggio – jeden z największych mistrzów malarstwa wszech czasów. Stało się to nieoczekiwanie, w podróży, prawdopodobnie na skutek choroby, ale w okolicznościach które można by uznać za groteskowe: nieporozumienia ze strażą przybrzeżną i pogoń za zgubionym bagażem.

Porto Ercole jest prototypem każdego obrazu, który chcę namalować: miejscem, gdzie skończone spotyka nieskończone.

Alek Slon

Alek Slon, Porto Ercole
Wernisaż: 9 lutego 2014 roku, godz. 18.30
Dom Kultury Zacisze
ul. Blokowa 1
Warszawa

Dodaj komentarz