• 2014-02-08

Zbigniew Jan Zapała w duchu Jemenu w Warszawie

Od 7 lutego w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie można oglądać wystawę fotografii podróżniczej Zbigniewa Jana Zapały pt. Jemen.

Fot. Zbigniew Jan Zapała, Jemen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Zbigniew Jan Zapała, Jemen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jemen to tytuł najnowszej wystawy czasowej z cyklu Natura – Sztuka, której autorem jest podróżnik i fotograf Zbigniew Jan Zapała. Muzeum Ziemi jest już po raz siódmy miejscem prezentacji fotografii tego autora, który materiał zdjęciowy do swoich wystaw zdobywał podczas 263 wypraw w różne rejony świata. Tym razem Zbigniew Jan Zapała poprzez wyjątkowe fotografie zabiera nas w podróż do Jemenu – azjatyckiego państwa położonego na Półwyspie Arabskim. Terytorium Jemenu rozciąga się od wilgotnych i gorących wybrzeży do wyżyn i gór o umiarkowanym klimacie. Większość obszaru kraju zajmuje piaszczysta pustynia Ar-Rab al-Chali. Tak urozmaiconej krajobrazowo krainie z tajemniczymi bajkowymi miastami, starożytni Grecy i Rzymianie nadali nazwę Arabia Felix – Arabia Szczęśliwa – zobaczmy czy mieli rację?

Na wystawę składają się barwne fotografie, które Zbigniew Jan Zapała wykonał podczas podróży w 2001 r. Autor wprowadza nas w niezwykłą atmosferę wystawy słowami:

W Jemenie byłem w listopadzie 2001 r. Przez 2 tygodnie przejechałem około 2600 km. Stolica Jemenu Sana, była przez piętnaście stuleci miastem zamkniętym dla cudzoziemców. Teraz jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jako jeden ogromny kompleks muzealny. To samo dotyczy miasta Shiban zwanego Manhattanem pustyni, które jest skupiskiem około 500 wieżowców z gliny, wysokich na 8-9 kondygnacji. Drogi w Jemenie są często wyboiste i kamieniste, ale trudy podróży rekompensuje piękno kraju i gór od 1000 do 3760 m n.p.m. Na ich szczytach obronne wioski i zamki, pola tarasowe, przełęcze i kaniony, piaszczysta pustynia, wydmy i ogromne, kolorowe skupiska skał. Poza tym ciepłe morze, malownicze plaże, a przede wszystkim sympatyczni Jemeńczycy, kobiety ubrane w czarne czadory z zakrytą twarzą, zaś mężczyźni w różnych chustach fantazyjnie upiętych na głowie i każdy ma przy ozdobnym pasie przypięty zakrzywiony kindżał, zwany dżambiją. Jemen ze swoją unikalną architekturą, wspaniałym krajobrazem i egzotycznymi mieszkańcami, jest prawdziwym krajem z tysiąca i jednej nocy.

Zbigniew Jan Zapała, Jemen
Wystawę można oglądać od 7 lutego do 2 marca 2014 roku
PAN Muzeum Ziemi
Al. Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz