• 2014-02-08

Rosyjski pejzaż muzyczny

21 lutego w gdańskiej Filharmonii zabrzmi muzyka Rimskiego-Korsakowa, Czajkowskiego i Grażyny Bacewicz. Podczas koncertowego wieczoru wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Ernsta van Tiela oraz solista Maciej Sionkowski.

Ernst van Tiel (źródło: mat. prasowe)

Ernst van Tiel (źródło: mat. prasowe)

21 lutego Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Ernsta Van Tiela wykona trzy znakomite dzieła. Symfonia Zimowe marzenia Czajkowskiego to pierwsza z symfonii kompozytora. Powstała jako zapis wrażeń po spacerze odbywającym się na zamarzniętym jeziorze. Niebywałe piękno oraz tajemniczość tej muzyki podkreślają także tytuły pierwszych dwóch części symfonii: Marzenia podczas zimowej przejażdżki oraz Posępna kraina. W trzeciej części utworu uwidacznia się zamiłowanie Czajkowskiego do rytmów tanecznych, a w szczególności do walca. Niewątpliwie dzieło to czyni koncert Rosyjski pejzaż muzyczny szczególnie wyjątkowym – I Symfonia jest bowiem w Polsce wykonywana stosunkowo rzadko.

Dzieło Czajkowskiego nie będzie jedną atrakcją wieczoru – Koncert na altówkę Grażyny Bacewicz, owiany nutą nostalgii, o interesującym brzmieniu, wykona Maciej Sionkowski, młody i uzdolniony gdański altowiolista. Będzie można usłyszeć również Uwerturę Rosyjska Wielkanoc Rimskiego-Korsakowa, dedykowaną pamięci dwóch wielkich kompozytorów, Modesta Musorgskiego i Aleksandra Borodina.

Ernst van Tiel – Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garry’ego Bertiniego oraz Jeana Fourneta. Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z: Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra oraz Brabant Orchestra. Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie. Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, jednak sławę przyniosły mu interpretacje kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina Aleksandra Newskiego Sergieja Eisensteina. W 2011 roku nagrał razem z Brussels Philharmonic Orchestra Of Flanders muzykę Ludovica Bource do nagrodzonego Oscarami – m. in. za najlepszy film i najlepszą muzykę – filmu Artysta w reżyserii Michela Hazanaviciusa.

Rosyjski pejzaż muzyczny

Ernst van Tiel – dyrygent
Maciej Sionkowski – altówka
Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:
Mikołaj Rimski-Korsakow
Uwertura Rosyjska Wielkanoc Op. 36
Grażyna Baacewicz
Koncert na altówkę
Piotr Czajkowski
I Symfonia g-moll Zimowe marzenia

21 lutego 2014 r., godz. 19.00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Gdańsk

Dodaj komentarz