• 2014-02-08

Arkadiusz Sylwestrowicz – obrazy muzyką malowane w Łaźni

Od 15 lutego w CSW Łaźnia w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac Arkadiusza Sylwestrowicza w ramach której zostanie zaprezentowany najnowszy cykl obrazów artysty, rozpoczęty podczas pobytu rezydencyjnego w Chile.

Autor pracy: Arkadiusz Sylwestrowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Arkadiusz Sylwestrowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Arkadiusza Sylwestrowicza wyrasta z praktyki konceptualnej. Tytuł wystawy to algorytm opracowany przez dr inż. Roberta Barańskiego z AGH w Krakowie, który tłumaczy język obrazów na język muzyki. Matematyczny kod przetwarza malarstwo na pasmo dźwięków. Dźwięk, czas trwania wygenerowanego sygnału uzależniony jest od wymiarów obrazu, kompozycji, faktury oraz użytych kolorów.

Kolor i faktura tworząca odcień barwy są odpowiedzialne za częstotliwości zawarte w sygnale. Poszczególne elementy obrazu tworzą dźwięki, które zakomponowane przez Jacka Grudnia towarzyszą pokazowi prac. Malarstwo i muzyka współtworzy przestrzeń wystawy. Współpraca naukowca i dwójki artystów ziszcza marzenie sztuki o synestezji rozumianej tutaj jako muzyczność malarstwa.

Arkadiusz Sylwestrowicz ur. w 1971 roku w Łodzi. Obecnie dr asystent na wydziale malarstwa w pracowni prof. M. Świeszowskiego na ASP w Gdańsku. Wystawia w kraju i zagranicą, między innymi Austria, Niemcy, Indie. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych – między innymi kolekcja Dariusza Bieńkowskiego i w kolekcjach muzealnych – Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe Odział Sztuki Współczesnej Pałac Opatów w Gdańsku.

Dr inż. Robert Barański ur. w 1977 roku w Cieszynie. Obecnie adiunkt na Akademii Górniczo- Hutniczej im St. Staszica w Krakowie, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedra Mechaniki i Wibroakustyki. W roku 2008 obronił pracę doktorską pt. Falkowa funkcja przejścia w analizie drgań układu narzędzie ręczne – ręka operatora. Autor lub współautor 15 publikacji oraz monografii Nowoczesne metody badania procesów wibroakustycznych – część II. Jego zainteresowanie zawodowe oscylują wokół analizy sygnałów akustycznych jak i drganiowych z naciskiem na analizę sygnałów niestacjonarnych. Muzyk z zamiłowania (gitarzysta).

Jacek Grudzień ur. w 1961 roku w Warszawie. Zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień w 1983r. W tym czasie studiował na warszawskiej Akademii Muzycznej kompozycję w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego i improwizację fortepianową w klasie Szabolsca Esztenyi’ego.W 1986 wyjechał do Londynu na podyplomowe stypendium ufundowane przez Witolda Lutosławskiego.W roku 1988 został laureatem Konkursu Młodych Kompozytorów Polskich, a w 1995 Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Gitarę Klasyczną. W 2003 jego utwór Ad Naan otrzymal rekomendacje na Miedzynarodowej Trybunie Kompozytorow w Wiedniu. Jego zainteresowania kompozytorskie obejmuja rowniez muzyke filmową i teatralną.Współpracuje ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Arkadiusz Sylwestrowicz, Jacek Grudzień
Wernisaż: 14 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 13 kwietnia 2014 roku
CSW Łaźnia w Gdańsku

Dodaj komentarz