• 2014-02-07

Próba chóru Zorki Wollny w Gorzowie Wlkp.

Galeria Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wlkp. zaprasza do Active Space na performance Zorki Wollny pt. Próba chóru.

Zorka Wollny, „Próba chóru” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zorka Wollny, „Próba chóru” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zorka Wollny od dziesięciu lat realizuje projekty choreograficzne i dźwiękowe. Wszystkie komponowane są z uwzględnieniem specyficznej architektury i warunków akustycznych miejsca. Wydarzenia są jednorazowe i rozgrywane na żywo, bez udziału elektroniki, za to z użyciem specyficznych instrumentów. Najważniejszy w tych działaniach jest proces – kompozycja pozostaje otwarta.

Projekty powstają podczas prób realizowanych z grupą ochotników. Performerzy otrzymują do zagrania role odpowiadające ich charakterowi, potrzebie ekspresji i umiejętnościom. Są to zarówno na partie solowe, jak i wspólne działania oraz improwizacje, w ramach przyjętych założeń.

Spotkanie to okazja poznania i doświadczenia tej specyficznej metody pracy. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby, które mają ochotę włączyć się w proste i relaksujące działanie dźwiękowe. Żadne specyficzne umiejętności nie są wymagane.

Zorka Wollny w swoim dorobku ma filmy, cykl performance’ów choreograficznych oraz koncertów (we współpracy z Anną Szwajgier i Arturem Zagajewskim). Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną. W 2007 roku reprezentowała Polskę na wystawie twórców europejskich w Brukseli. W 2009 roku została nominowana do nagrody Fundacji Deutsche Banku dla najlepszego młodego artysty, a w 2010 roku magazyn sztuki „Arteon” przyznał jej tytuł Artystki Roku. Jej realizacje były prezentowane w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, na Węgrzech i w Kanadzie. Oprócz uczestnictwa w wystawach brała udział w wydarzeniach muzycznych (np. Festiwal Audio Art w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień) i teatralnych (Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku).

Zorka Wollny, Próba chóru
Performance odbędzie się 15 lutego 2014 roku o godzinie 17.30
Galeria Sztuki Najnowszej MOS, Active Space
Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz