• 2014-02-07

Smoki i żaby w Niedzielny Poranek Filmowy we WRO

9 lutego o godz. 12.30 w Centrum Sztuki WRO odbędzie się kolejny Poranek Filmowy, tym razem pod hasłem Smoki – kumple żaby!

Niedzielne Poranki Filmowe we WRO (źródło: materiał prasowy)

Niedzielne Poranki Filmowe we WRO (źródło: materiał prasowy)

Co najbardziej lubią Smoki? Zupę ogórkową! Czy pamiętacie fantastyczną książkę Beaty Krupskiej, na której wychowywało się całe pokolenie? Podczas najbliższego Poranka we WRO przygody Żaby oraz Smoków: Wincentego, Antoniego, Zygmunta saksofonisty, smoka urodzinowego i Stefanii – smoczej księżniczki, czy choćby Makrauchenii, która jest skrzyżowaniem żyrafy z wielbłądem i dinozaurem, będzie można poznawać i podziwiać w wersji animowanej.

Po projekcji na najmłodszych widzów czekają zabawy warsztatowe.

Program projekcji:

 1. Wielkie pranie
  Polana, a na niej trzy smoki i żaba. Smok Zygmunta gra na saksofonie, smok Wincenty śpi, a smok Antoni słucha. Żaba robi na drutach. Zjawia się Makrauchenia (skrzyżowanie żyrafy z wielbłądem i dinozaurem) i stwierdza, że na polanie jest brudno i trzeba zrobić wielkie pranie. Smok Antoni zrywa się, pędzi do rzeki i zmienia jej koryto tak, że teraz jej woda zalewa polanę. Zjawia się krokodyl i upomina się o swoją rzekę. Smok Antoni kieruje ją jednak do innego niż pierwotnie łożyska. Na polanie małże atakują wszystko, co popadnie. Krokodyl powtórnie upomina się o swoją rzekę. Antoni wpuszcza wreszcie rzekę do jej pierwotnego koryta. Na polanie pozostają tylko kałuże wody, w której mieszkańcy piorą w końcu swoje rzeczy…
 2. Nocne przygody żaby
  Żaba prosi o dokładkę i od tego wszystko się zaczyna… Makrauchenia proponuje smokom i żabie wywoływanie duchów. Wszyscy gromadzą się przed wielkim kamieniem, na którym Makrauchenia dyskretnie patykiem obraca talerz, udając wywoływanie duchów. Smok Zygmunta ogonem straszy żabę, która ucieka, chowa się w berecie i zasypia. Śni się jej,że została zamieniona w cebulę, której szczypior zjada motyl. Potem śni się jej taniec ogórków, które chcą w rewanżu za zupę ogórkową ugotować zupę z żaby. Kiedy wreszcie żaba budzi się, dostrzega obok siebie krokodyla. Żaba myśli, że to dalszy ciąg koszmarnego snu. Kiedy przekonuje się, że to rzeczywistość, zrywa się i ogromnymi susami skacze ze skały. Żaba przeżyła ciężkie chwile, ale na całe życie zapamiętała, że przed snem nie należy się objadać.
 3. Urodziny
  Zgodnie z poleceniem smoków żaba wysiaduje jajka. Smoki są przekonane, że są to smocze jaja. Na polanie pojawia się nowy smok. To smok urodzinowy. Przekonany, że żaba ma urodziny, serwuje tort. Na przyjęciu pojawia się banda os. W trakcie zamieszania giną wysiadywane przez żabę jaja. Smoki wyruszają na poszukiwanie zguby i odnajdują ją w lesie. Żaba ponownie wysiaduje jaja, z których, ku zaskoczeniu wszystkich, wylęgają się trzy kurczaki. Nieporozumienie wyjaśnia się. To nie żaba ma urodziny, ale kurczaki. W rytmie smoczego tanga ponownie rozkręca się przyjęcie urodzinowe.
 4. Wyprawa bardzo ratunkowa
  Smok Antoni znajduje w rzece butelkę z jakąś informacją. Makrauchenia odczytuje list, z którego wynika, że smocza królewna Stefania oczekuje od smoczych rycerzy ratunku. Smoki spieszą więc na ratunek. Dostają się do zamku i Antoni uwalnia królewnę, która przez lata siedzenia w wieży stała się smoczą starszą panią. Stefania rozpoznaje przyjaciela z dzieciństwa – smoka Wincentego. Antoni jest zawiedziony. Kiedy idzie skrajem przepaści, traci równowagę i niewiele brakuje, aby stoczył się w dół. Z opresji ratuje go żaba. Antoni z wdzięczności całuje ją w policzek i żaba zamienia się w smoczą królewnę, która kiedyś została zaczarowana przez złego czarownika…

Twórczość Carolee Schneemann jako mapa skojarzeń? Po Niedzielnym Poranku Filmowym odbędzie się spacer po wystawie przygotowany przez mediatorki sztuki specjalnie dla naszych dorosłych porankowiczów. Podczas gdy maluchy będą uczestniczyć w warsztatach, rodzice będą mogli obejrzeć wystawę razem z Karolą, Ewą, Dorotą i Asią, studentkami Mediacji Sztuki wrocławskiej ASP.

Niedzielny Poranek Filmowy we WRO
9 lutego 2014 r., godz. 12.30
Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu

Dodaj komentarz