• 2014-02-07

Ryszard Czajkowski szlakami Haridwar w Łodzi

Od 11 lutego w Galerii Starej Łódzkiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę fotografii Ryszarda Czajkowskiego pt. Święte miejsca, święci mężowie. Indie.

Fot. Ryszard Czajkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Ryszard Czajkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane na wystawie fotografie dokumentują uroczystości, jakie odbywają się w Haridwarze nad Gangesem, u stóp Himalajów. Haridwar – jedno z największych miejsc pielgrzymkowych na świecie – liczy około 120 tys. mieszkańców, a w uroczystościach Kumbh Mela bierze udział około pięciu milionów pielgrzymów.

Kumbh Mela – Święto Dzbana – obchodzone jest co dwanaście lat, kolejno w czterech miejscach, przez które przepływa Ganges wraz z dopływami Jamuna i niewidzialną Sarwati. Poza Haridwarem również w Allahabadzie, Nashiku i Ujjain. Święto związane jest z astronomicznymi cyklami Jowisza. Terminy wyznaczane są poprzez dokładną analizę tzw. kalendarza jowiszowego, którego cykl trwa sześćdziesiąt lat. Jest to najliczniejsze zgromadzenie religijne świata. Rozpropagowane zostało w ósmym wieku. Ale prawdziwy początek opisano w Wedach, najstarszych księgach hinduizmu.

Półbogowie i demony spotkali się, by stworzyć nektar nieśmiertelności. Zebrali się razem na brzegu oceanu mleka i ubijali go przez 100 lat za pomocą góry Mandara wiszącej na Vasuki – królu węży. Ale gdy już wyprodukowano dzban nektaru, półbogowie przestraszyli się, że mogą go wypić demony i dzięki temu osiągnąć nieśmiertelność. Półbogowie porwali dzban i w czterech miejscach – w Haridwarze, Allahabadzie, Nashiku i Ujjain – uronili z niego po kropli nektaru nieśmiertelności. Od tego czasu te cztery miejsca mają szczególne znaczenie, a rytualne w nich oczyszczenie, w określonym czasie, ma wyjątkową moc.

Sadhu, jogini, guru, bramini intrygują Europejczyków, a wiedza o nich jest wciąż niewielka. Fascynuje zwłaszcza astronomiczna i astrologiczna wiedza świętych mężów i precyzyjne wyznaczanie przez nich kolejnego Kumbh Mela. Święci mężowie cieszą się bardzo dużym społecznym szacunkiem – powinni zawsze dostawać jedzenie, przysługują im nawet administracyjne ulgi, między innymi mogą korzystać z darmowych przejazdów koleją. Wprawdzie z Haridwaru widać ośnieżone szczyty Himalajów, ale w mieście rwąca rzeka płynie już wolniej. Ja też kąpałem się wspólnie z sadhu, bo najważniejszym momentem uroczystości jest przecież ablucja w Gangesie.

Ryszard Czajkowski – fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego Przez lądy i morza. W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty nakręcił kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo-geograficznym i ponad dwieście programów telewizyjnych. Jest też autorem licznych reportaży w periodykach i ponad dwudziestu indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych nie tylko w Polsce.

Pierwsze jego wyprawy – to ekspedycje polarne na Antarktydę i Spitsbergen. Początkowo interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii oraz jeszcze królewskiego Afganistanu coraz bardziej zaczęli fascynować go ludzie, ich kultura. Późniejsze wyprawy do innych krajów Azji, Afryki i na wyspy Polinezji pogłębiły te zainteresowania. Był organizatorem i uczestnikiem kolejnych wypraw do Afryki i Azji, zaowocowało to powstaniem filmów etnograficznych: Sposób na Afrykę, Tajemniczy świat Dogonów, Tajemnice Wyspy Wielkanocnej i Quirimba – wyspa szczęścia. Równolegle prezentował zdjęcia na kolejnych wystawach fotograficznych i pisał artykuły w różnych periodykach, m. in. takich, jak Papieskie Intencje Misyjne i Poznaj Świat.

W roku 2003 był znowu w Afryce, w Etiopii. Zafascynowały go tamtejsze góry Siemen. Do najciekawszych ostatnich podróży zalicza deltę Okawango, Wielkie Zimbabwe, a przede wszystkim dolinę Omo i jej mieszkańców: Hamerów, Mursi i Konso. W 2004 roku odbył podróże do Sudanu i Ziemi Świętej. W 2006 r. pojechał na wielkie coroczne uroczystości związane z obchodzeniem święta chrztu Chrystusa w rzece Jordan, zwane Timket oraz kolejny raz eksplorował Etiopię. W 2011 r. ponownie zwiedził Meksyk i Jukatan. W 2013 odbył sentymentalną podróż na Spitsbergen. Ostatnia wyprawa dotyczyła Bliskiego Wschodu – Omanu, Kataru i Kuwejtu.

Ryszard Czajkowski, Święte miejsca, święci mężowie. Indie
Wernisaż: 11 lutego 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 1 marca 2014 roku
Galeria Stara ŁDK
ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz