• 2014-02-07

Mistrzowie ilustracji – Krystyna Lipka-Sztarbałło

Muzeum Narodowe w Szczecinie od 8 lutego zaprasza na kolejną wystawę odbywająca się w ramach cyklu Mistrzowie ilustracji książek dla dzieci i młodzieży. Poświęcona będzie twórczości Krystyny Lipki-Sztarbałły oraz książce Dokąd iść? Mapy mówią do nas jej autorstwa.

Krystyna Lipka-Sztarbałło – ilustracja (źródło: materiały prasowe)

Krystyna Lipka-Sztarbałło – ilustracja (źródło: materiały prasowe)

Krystyna Lipka-Sztarbałło to nie tylko utalentowana, ceniona w świecie, polska ilustratorka o rozpoznawalnym warsztacie, ale również osoba szczególnie zasłużona dla polskiego ilustratorstwa i edytorstwa. Jej wieloletnie zaangażowanie w poprawę jakości książek dla dzieci, a także rangi zawodu ilustratora jest nie do przecenienia.

Książka Dokąd iść? Mapy mówią do nas, wielokrotnie nagradzana w Polsce i zagranicą, znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata w czwartej edycji konkursu CJ Picture Book Awards 2011. Niemiecka edycja publikacji otrzymała tytuł Książki Miesiąca przyznawany przez Niemiecką Akademię Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz została nominowana do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2012.

Dokąd iść? Mapy mówią do nas to książka edukacyjna, w której wiedza podana jest z zachwycającą lekkością i prostotą. Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba, plany metra, mapa ludzkiego genomu… Jeszcze zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy. Każda z nich to unikalny obraz świata widzianego oczami jej twórcy i próba odnalezienia w nim drogi. Poetycki tekst Koreanki Kim Heekyoung i mistrzowskie ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło zapraszają małych odkrywców do fascynującej podróży po świecie kartografii, prowokując do refleksji i samodzielnych poszukiwań wiedzy.

Krystyna Lipka-Sztarbałło (urodzona w 1949 roku) po ukończeniu warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zajmowała się projektowaniem architektonicznym, wystawiennictwem, scenografią, a także projektowaniem mody i grafiką użytkową. W latach 80. zajęła się ilustrowaniem książek i czasopism kierowanych do dzieci. W 1989 roku zdobyła pierwszą nagrodę na VIII Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu za rysunki do Pinokia Carla Collodiego. Od tego czasu pozostaje wierna książce dziecięcej. Jej poetyckie, pełne metaforycznej umowności i humoru rysunki są doskonałym dopełnieniem zarówno bajek klasycznych, jak i współczesnych, a także szkolnych podręczników. Krystyna Lipka-Sztarbałło współpracuje również z wieloma wydawnictwami i czasopismami. Jest założycielką i przewodniczącą Sekcji Ilustratorów przy Oddziale Warszawskim ZPAP. Zilustrowała ponad 30 książek i współilustrowała 15 podręczników. Za pracę na rzecz książki dziecięcej otrzymała ponad trzydzieści nagród, a także Złotą Odznakę PTWK w 2004 roku oraz Srebrny Medal Gloria Artis MKiDN w 2006 roku.

Mistrzowie ilustracji książek dla dzieci i młodzieży
Krystyna Lipka-Sztarbałło
 Dokąd iść? Mapy mówią do nas
Otwarcie: 8 lutego 2014 roku, godz. 12.00
Do 30 marca 2014 roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dodaj komentarz