• 2014-02-07

Margas z kształtami o wersji 3d w Fundacji Atelier

Od 14 lutego w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Margas pt. 3d Colours.

Margas, „3d colours”, Galeria Fundacji Atelier w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Margas, „3d colours”, Galeria Fundacji Atelier w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace z cyklu Ice Painting nasuwają skojarzenia z hipsometrycznymi mapami nieznanych lądów. Intensywne kolory od fioletu, przez czerwienie, róże, oranże w formie nieregularnej, poprzecinanej bruzdami materii przypominają górskie łańcuchy, spaloną ziemię pustyń i wyżyn. Ultramaryna kojarzy się z zimnymi jeziorami górskimi i rwącymi rzekami. Ten nieistniejący geograficznie świat kryje za sobą fizyczność sztuki w procesie.

Margas (pod pseudonimem kryje się Marzena Turek-Gaś) znana jest z badań nad związkami koloru i form w przestrzeni. Jej twórczość to m.in. wielowymiarowy projekt Shapes of Colour – obiekty i instalacje bazujące na relacjach abstrakcyjnych kształtów i intensywnych dopasowanych do nich kolorów czy malarskie akcje oparte na improwizacji Live Painting Roller-Skating. Na wystawie 3d Colours kształty ulegają destrukcji. Intensywne barwy zostają podporządkowane prawom fizyki, gdzie głębokie nasycenie jest wynikiem opadania farby w głąb ulotnej materii, kumulację jej i ponowne zastygnięcie pod wpływem czynników atmosferycznych, tworząc efekt trójwymiarowości.

Katarzyna Hołod

Margas (Marzena Turek-Gaś) – malarka przestrzeni. Jej prace łączą w sobie cechy malarstwa, rzeźby i nowoczesnego designu. Absolwentka krakowskiej ASP Wydziału Grafiki w Katowicach (dyplom uzyskała w 2001r.). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Wprowadza do sztuki współczesnej dotąd niestosowane, innowacyjne, autorskie techniki, narzędzia i podłoża malarskie. Autorka m.in. wielkoformatowych dzieł malowanych wrotkami oraz największej instalacji 3d Shapes of Colour/City Tour w Warszawie (na budynku przy ul. Targowej 12). Artystyczny dorobek to ponad 100 wystaw m.in.: w Brnie, Colorado, Hadze, Londynie, Monachium, Moskwie, Nowym Jorku, Ogaki, Oldenburgu, Seulu…. Należy również do czołówki światowych artystów-designerów. Dzieła w kolekcjach: Colorado State University Hatton and Curfman Galleries (USA), The Central House of Artist – Moskwa (Rosja), Poster Collection – Kharkow (Ukraina), Ogaki Poster Museum (Japonia), Bayerische Hypo-und Vereinsbank – Monachium (Niemcy), Moravian Gallery – Brno (Czechy), Pécsi Galéria – Pécs (Węgry) oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Margas, 3d Colours
Wernisaż: 14 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 31 marca 2014 roku
Galeria Fundacji Atelier w Warszawie

Dodaj komentarz