• 2014-02-07

Jak smakuje cisza?

Tradycja i dziedzictwo to tematy podejmowane przez Irenę Tomažin w spektaklu Smak ciszy, który zostanie zaprezentowany 9 lutego o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium w ramach cyklu Monosytuacje.

„Smak ciszy", fot. Nada Zgank (źródło: mat. prasowe)

„Smak ciszy", fot. Nada Zgank (źródło: mat. prasowe)

Muzyka tradycyjna będzie istotnym elementem monodramu Ireny Tomažin. Słoweńska tancerka i śpiewaczka przy pracy nad spektaklem wykorzystała rozmowy z wybranymi interpretatorami/autorami i wykonawcami muzyki tradycyjnej, m.in.: Ljobą Jenče, Hermanem Bogdanem i Boštjanem Naratem (Słowenia), Natalią Połowynką (Ukraina) oraz Svetlaną Spajić (Serbia).

Irena Tomažin współpracowała z wieloma słoweńskimi reżyserami, choreografami i muzykami. Wykształcenie w dziedzinie tańca i głosu zdobywała w Teatrze Tańca w Lublanie oraz jako uczestniczka programów Laboratorij (EN-KNA), Agon (EMANAT), zajęć na temat współczesnych sztuk performatywnych (Maska Ljubljana) oraz licznych warsztatów i seminariów. W 2004 roku otrzymała stypendium w ramach programu Dance Web, organizowanego przez festiwal ImPulzTanz, a w roku 2007 brała udział w szkole letniej Techniki źródłowe – źródła technik w Instytucie Grotowskiego. Jest autorką iT, spektaklu na głosy i dyktafony, który zaprezentowała na wielu festiwalach w Słowenii i za granicą. Współpracowała z Bast Kolektiv Aldo Ivančiča przy nagrywaniu albumu Retinal Circus oraz z wieloma innymi muzykami. Bierze udział w eksperymentalnych warsztatach muzyki improwizowanej Tomaža Groma i prowadzi warsztaty głosowe (między innymi od 7 do 9 lutego poprowadzi warsztaty w Instytucie Grotowskiego). Jej spektakle Caprice i Caprice (Re)lapsed zostały uhonorowane nagrodą Złotego Ptaka przyznawaną przez Akademię Nauk Humanistycznych w Słowenii.

Po przedstawieniu odbędzie się pokaz dokumentu/wywiadu, który powstał podczas pracy nad przedstawieniem – Meeting with Natalka Polovynka. Natalka Połowynka jest dobrze znana gościom Instytutu Grotowskiego. Przez kilka lat prowadziła we Lwowie zespół Majsternia Pisni, obecnie kieruje Ośrodkiem Teatralnym Słowo i głos. Praktykuje śpiew tradycyjny we wszystkich jego odmianach: tradycyjne pieśni ukraińskie, pieśni religijne, psalmy oraz klasyczne romanse. Wykonuje muzykę kompozytorów współczesnych oraz współczesną muzykę improwizacyjną. Jest także autorką unikalnej metody pracy z głosem. Spektakl oraz film w języku angielskim.

Cykl Monosytuacje: Smak ciszy

9 lutego godz. 19.00
Sala Labolatorium, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Wrocław

Dodaj komentarz