Wisława Szymborska z Kolażami w MOCAK-u

Od 2 lutego w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie można oglądać wystawę prac Wisławy Szymborskiej pt. Kolaże.

Wisława Szymborska, „Do Gizeli Szancerowej”, 1992, autorska karta pocztowa, Archiwum MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wisława Szymborska, „Do Gizeli Szancerowej”, 1992, autorska karta pocztowa, Archiwum MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Wisławy Szymborskiej Kolaże jest próbą rozszerzenia obrazu artystycznego polskiej noblistki. Na twórczość poetki składają się trzy obszary: poezja poważna, poezja niepoważna i wyklejanki. Ten zespół określa osobowość twórczą Szymborskiej. Nie sugerujemy, że każdy z tych obszarów ma taki sam poziom genialności, niemniej uważamy, że interpretowanie tej twórczości wybiórczo sprawia, że obraz osoby, jaki się z niej wyłania, jest niepełny i w pewnym sensie nieprawdziwy.

Wyklejanki to ogromny zespół kolaży, najczęściej o wymiarach pocztówki. Nikt dokładnie nie wie, ile ich powstało, ale kalkulacje statystyczne pozwalają szacować je na tysiące. Te minimalistyczne kompozycje, tworzone w poszukiwaniu nowych, zaskakujących znaczeń, wykorzystują zderzenia obrazów, a czasami słów. Powstają oszczędne wierszyki wizualne.

Rok temu MOCAK prezentował twórczość Jiříego Kolářa, artysty o podobnych zainteresowaniach medialnych jak Szymborska. Ten artysta najpierw szukał swojego medium w poezji, potem w literaturze, a w końcu odkrył kolaż, który stał się w jego twórczości dominujący. U Szymborskiej hierarchia ważności jest inna, niemniej mamy tu do czynienia z podobną próbą wyrażenia całości siebie. W przypadku osobowości wielopłaszczyznowych ograniczenie się do jednej formy wyrazu nie rozwiązuje problemu opisania siebie. Nawet kiedy twórca dysponuje tak genialnie opanowanym przekaźnikiem jak poezja poważna Wisławy Szymborskiej.

Wystawie towarzyszyć będzie także katalog z reprodukcjami kolaży Wisławy Szymborskiej, prezentowanymi na wystawie w MOCAK-u.

Kurator: Maria Anna Potocka
Koordynator: Delfina Jałowik

Wisława Szymborska, Kolaże
Wystawę można oglądać od 2 lutego do 13 kwietnia 2014 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Lipowa 4
Kraków

Dodaj komentarz