• 2014-02-06

Premiera spektaklu Terry Pratchett. Nauki społeczne

KOMUNA//WARSZAWA zaprasza 16 lutego wszystkich studentów zainteresowanych teatrem oraz zagadnieniami dotyczącymi współczesnej Europy na premierę spektaklu Terry Pratchett. Nauki Społeczne.

„Terry Pratchett. Nauki Społeczne", fot. Magda Mosiewicz (źródło: mat. prasowe)

„Terry Pratchett. Nauki Społeczne", fot. Magda Mosiewicz (źródło: mat. prasowe)

Spektakl Terry Pratchett. Nauki Społeczne. otworzy nowy cykl wydarzeń i spektakli w Komunie// Warszawa. Wraz z zaproszonymi artystami grupa poruszy kwestie przyszłości Europy, rozważy możliwe scenariusze, które z jednej strony wieszczą rozpad Unii Europejskiej, a z drugiej – snują realne plany rekonstrukcji europejskiej idei i ponownego jej rozkwitu. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami projektu. Rozmowę poprowadzi Roman Pawłowski, dziennikarz i krytyk teatralny.

Komuna// Warszawa w swoim spektaklu odwoła się do Terry’ego Pratchetta, jednego z najpopularniejszych pisarzy brytyjskich, który opisuje realny świat w krzywym zwierciadle oraz w zabawny, ironiczny, a zarazem celny sposób komentuje współczesną kulturę i politykę. Podobnego zabiegu użyje Komuna// Warszawa – poprzez czarny humor opisze społeczeństwo europejskie dążące do realizacji swoich celów bez względu na konsekwencje dla całej ludzkości.

Pratchett nie tworzy fantastycznego świata – jego pisarstwem rządzi buchalteria: 98% ludzi to bezwolna masa w stanie permanentnego rozpadu. Pozostałe 2% dzielą się po połowie na tych, którzy chcą przyspieszyć koniec, i tych, którzy nie chcą do niego dopuścić. Ale to nie znaczy, że sytuacja jest zrównoważona – chyba że dopuścimy do siebie prawdę, iż równowagę pozwala utrzymać ciągłe odchylanie i upadanie. Czyli magia. A jak to się ma do nauki o społeczeństwie?

Terry Pratchett. Nauki Społeczne
premiera: 16 lutego 2014 r., godz. 19.00
ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga-Południe), KOMUNA//WARSZAWA

Dodaj komentarz