• 2014-02-06

Z kopalni do Łaźni – spektakl o Śląsku – po śląsku

7 i 8 lutego w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa będzie można zobaczyć uhonorowany nagrodą Grand Prix, na 11. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie, spektakl Marcina Gawła Synek.  Spektakl grany jest w języku śląskim.

„Synek", fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: mat. prasowe)

„Synek", fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: mat. prasowe)

Uwikłany w obsesję śmierci Śląska, Marcin Gaweł, śląski synek, pisze elegię o jeszcze nie umarłych. Trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią, w ultralokalnym języku, brzmiącym jak mowa dużych niemowlaków. Do odprawienia Dziadów za jeszcze żywych zaprasza rezydentów stacji arktycznej Śląsk, ostatniego Mohikanina, pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który – tylko u nas – po raz pierwszy ujawnia śląskie korzenie… Twarze bliskich z osobistego banku pamięci. Po raz pierwszy na scenie obserwujemy narodziny języka śląskiego (który na każdej ulicy brzmi inaczej) z ducha muzyki i nawoływań fok, oraz zmaganie synka z pytaniem o idiom Śląski i obecne tu proporcje polityki – metafizyki – biografii. Ślązak jest zawsze pojedynczy, na jaki zatem rodzaj samotności skazuje Śląsk swoich obywateli? Monodramatyczny spektakl/instalacja/performance Marcina Gawła, grany w języku śląskim.

Spektakl, wyprodukowany przez Kopalnię Guido z Zabrza, został nagrodzony tytułem GRAND PRIX na 11. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie

Synek

Reżyseria: Maciej Podstawny
Scenariusz: Marcin Gaweł, Zbigniew Stryj i Zbigniew Kadłubek
Scenografia: Bartłomiej Latoszek
Choreografia: Baśka Gwóźdź
Multimedia: Jerzy Koenigshaus
Reżyseria światła: Bartłomiej Latoszek
Obsada: Marcin Gaweł

7 i 8 lutego, godz. 19.00
os. Szkolne 25, Teatr Łaźnia Nowa
Kraków

Dodaj komentarz