• 2014-02-06

Radosław Wiśniewski – Abdykacja

W niedzielę 9 lutego we Wsoli promocja kolejnej książki wydanej przez Muzeum Witolda Gombrowicza. Swoje wiersze zaangażowane i nie z tomu Abdykacja Radosław Wiśniewski będzie czytał, akompaniując sobie na… gitarze elektrycznej. Po poetyckim recitalu rozmowa, którą poprowadzi Jarosław Klejnocki, poeta, krytyk i dyrektor Muzeum Literatury, opiekun serii bibuła literacka, w której ukazała się książka Wiśniewskiego.

Radosław Wiśniewski „Abdykacja” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Radosław Wiśniewski „Abdykacja” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Abdykacja to czwarty tom wierszy Radosława Wiśniewskiego, który urodził się w 1974 roku w Warszawie, jest absolwentem krakowskiego UJ, duchowo związany jest z Brzegiem, mieszka zaś i pracuje we Wrocławiu. Wiśniewski jest stałym współpracownikiem miesięcznika Odra, współzałożycielem i prezesem K.I.T. Stowarzyszenia Żywych Poetów, redaktorem naczelnym pisma literackiego Red.

Opinie o wierszach z Abdykacji

Jerzy Sosnowski:

Pisać w naszej beztroskiej epoce wiersze, w których pobrzmiewają wszystkie wojny świata? Ale granica – między Tybetem, Pearl Harbor, Westerplatte, Somalią, a tobą dzisiejszym – jest gorzej strzeżona, niż ci się zdaje. Radosław Wiśniewski uprawia na niej kontrabandę, przenosi skrawki rzeczywistości z jednej strony na drugą. Mówi o ludziach z daleka i o nas – bez różnicy. Bez obojętności.

Andrzej Franaszek:

Autor Abdykacji zapisuje wiersze gęstym, organicznym ściegiem, nieco tak, jak w swych wczesnych, broczących ludzką krwią wierszach postępowali Stanisław Barańczak czy Ryszard Krynicki. Obrazy, myśli, słowa są ciasno splecione, łączą się żyły dłoni i siatka rzek, łańcuch nukleotydów i pasmo libańskich gór, lotniskowiec krąży wśród wód podziemnych, tętnice wypełniają się śrutem i żwirem.

Czytając wiersze Radosława Wiśniewskiego, trzymamy w rękach nasze życie jak oksydowany orzech, zimny, a pełen rodzącego się ciepła granat, gdy zawleczka już wyrzucona za burtę

Radosław Wiśniewski Abdykacja – spotkanie i koncert autorski
9 lutego 2014 roku, godz. 17.00
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Dodaj komentarz