• 2014-02-06

Jerzy Maksymiuk i Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka wystąpi 8 lutego w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W programie koncertu znajdą się utwory Mendelssohna, Panufnika i Laksa.

Sinfonia Varsovia, fot. Andrzej Świetlik (źródło: mat. prasowe)

Sinfonia Varsovia, fot. Andrzej Świetlik (źródło: mat. prasowe)

Dla uczczenia przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika, koncert otworzy Harmony – utwór skomponowany przez Panufnika już pod koniec życia, w 1989 roku. Kolejnym dziełem w interpretacji Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, będzie Sinfonietta na smyczki Szymona Laksa z 1936 roku.

W drugiej części koncertu artyści wykonają III Symfonię a-moll op. 56 Szkocką Felixa Mendelssohna. Dzieło zadedykowane Wiktorii – królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, powstało po podróży kompozytora do Szkocji. Mendelssohn komponował tę symfonię z przerwami od 1830 do 1842 roku. Od czasu jej prawykonania 3 marca 1842 roku w Lipsku, Symfonia Szkocka jest żelazną pozycją w repertuarach koncertowych.

Sinfonia Varsovia – w 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry – Sinfonii Varsovii. Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych – dyskografia liczy ponad 250 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa. W 2014 roku Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 30-lecia swojej działalności.

Koncert Sinfonii Varsovia i Jerzego Maksymiuka
8 lutego 2014 r., godz. 19.00
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Dodaj komentarz