• 2014-02-06

Co jest normalne?

W Teatrze Powszechnym w Łodzi rozpoczęły się próby monodramu Czad, będącego kolażem monologów zebranych i spisanych przez przez Aleksandrę Listwan.

„Czad", próby czytane (źródło: mat. prasowe)

„Czad", próby czytane (źródło: mat. prasowe)

Monodram Czad inspirowany jest spotkaniami aktorki z kobietami, które na pierwszy rzut oka (według powszechnych społecznych kryteriów) można by określić co najmniej jako dziwne.

Zderzenie ze sobą różnych historii, postaci, ich doświadczeń i przemyśleń stwarza obraz współczesnego świata razem z jego sprzecznymi wzorcami, wyśrubowanymi wymaganiami oraz napięciami, które rodzi. Co jest normalne, a co nie? Czego kultura od nas wymaga – co nam daje i co nam narzuca w kategoriach tożsamości, płci, roli, funkcji społecznej, wyglądu i seksualności? Czy można spełnić wszystkie oczekiwania? Czy przypadkiem nie jest tak, że każdy z nas może spotkać się z wykluczeniem – takim samym jak to, którego doświadczyły autorki monologów uznawane za nienormalne, marginalne, skrzywione? Czy wykluczanie to wyjątek, który potwierdza regułę, czy może standard kulturowy? Czad będzie szukał odpowiedzi na te pytania.

Czad

Reżyseria: Ula Kijak
Dramaturgia: Martyna Lechman
Scenografia i kostiumy: Dominika Skaza
Opracowanie muzyczne: Maria Rumińska
Konsultacja choreograficzna: Anka Jankowska
Obsada: Aleksandra Listwan

Prapremiera: maj 2014 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz