• 2014-02-05

Sławomir Karpowicz – mistrz martwej natury w Krakowie

Od 3 lutego w Pałacu Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Sławomira Karpowicza, która odbędzie się w ramach cyklu pt. Mistrzowie martwej natury.

Sławomir Karpowicz, „Martwa natura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Karpowicz, „Martwa natura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Karpowicz urodził sie w 1952 roku w Szczebrzeszynie. W latach 1973–78 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha uzyskał w roku 1978, a od 1979 pracował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP prowadząc pracownię rysunku, a nastepnie autorska pracownie malarstwa.

Głównym tematem jego obrazów jest martwa natura, choć pojawia się w nich motyw pejzażu, również miejskiego. Martwa natura to motyw pozwalający mu skupić się między innymi na grze światła i cienia. Oba te elementy współbrzmią harmonijnie lub też przeciwnie: artysta wydobywa ich kontrastowość. Podobnie traktowane są same obiekty tworzące kompozycje. Część z nich jest dobrze rozpoznawalna i czytelna; inne potraktowane są pobieżnie i szkicowo, przez co stają się nieczytelne. Wybrane fragmenty wydobywane są mocniej dzięki nasyconym, żywym akcentom kolorystycznym.

Sławomir Karpowicz, „Martwa natura na okrągłym stole” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Karpowicz, „Martwa natura na okrągłym stole” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mocna gestem budowana materia, szczególna obecność światła i mroku, krzyczące dominanty zblizają to malarstwo ku wielkim tradycjom i współczesności Południa Europy. Radykalny, kubizujący porządek kompozycyjny, sytuujący te płótna w kręgu iberyjskim, buduje nową oryginalną jakość spotkania racjonalnego. Artysta prezentował swój dorobek artystyczny na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych. Zmarł w 2001 roku. Jego prace znajduja sie w zbiorach państwowych oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Sławomir Karpowcz, z cyklu Mistrzowie martwej natury
Wystawę można oglądać od 3 lutego do 2 marca 2014 roku
Pałac Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz