• 2014-02-05

Maciej Bujko i Paweł A. Kowalski odsłonią tajniki cyjanotypii

22 lutego w krakowskiej Galerii Pauza odbędą się warsztaty cyjanotypii, które poprowadzą Maciej Bujko i Paweł A. Kowalski.

Warsztaty cyjanotypii, Galeria Pauza w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty cyjanotypii, Galeria Pauza w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik uzyskiwania fotografii na papierze. Dzięki stosunkowej łatwości procesu daje możliwość wykonania unikalnych odbitek nawet osobom początkującym, a dla bardziej zaawansowanych jest ciekawym rozwinięciem warsztatu. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z teorią cyjanotypii oraz wykonają własnoręcznie 2 odbitki na papierze oraz jedną na drewnie, ze swoich zdjęć.

Program zajęć:

  • krótki zarys historii techniki cyjanotypii, omówienie materiałów i akcesoriów,
  • dobór i przygotowanie papieru,
  • przygotowanie roztworów chemicznych,
  • nanoszenie emulsji na papier,
  • nanoszenie emulsji na drewno,
  • naświetlanie stykowe,
  • wywoływanie odbitki,
  • tonowanie w cyjanotypii (teina),
  • wykończenie i ekspozycja odbitek.

Koszt: 140 zł/os.
Warsztat obejmuje 8 godzin zajęć.
W cenie zawarte są wszystkie składniki i akcesoria niezbędne do wykonania gotowych 3 cyjanotypii.

Zapisy, zgłoszenie aplikacyjne zawierające: imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu powinno zostać przesłane pocztą elektroniczną nie później niż 17. lutego 2014 na adres: agata@pauza.pl. O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Przewidziano maksymalną ilość 10. lub 15. miejsc. W drugim przypadku warsztaty będą prowadzone przez dwóch prowadzących.

Prowadzący: Maciej Bujko, Paweł A. Kowalski

Maciej Bujko – ur. w 1989 we Wrocławiu. Absolwent dziennych studiów fotograficznych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz student ostatniego roku w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W 2010 roku został współzałożycielem Fundacji BLIK. W 2011 odbyła się pierwsza edycja Trochę Innego Festiwalu Fotografii, którego jest dyrektorem programowym. Aktualnie jest zaangażowany w tworzenie czwartej edycji TIFF Festival. Od ponad roku zajmuje się także prowadzeniem warsztatów z cyjanotypii dla osób w różnych grupach wiekowych.

Paweł A. Kowalski – ur. 1988 w Sieradzu. Fotograf miejskiej przestrzeni. związany z PANATO, pracownią kooperacji twórczej na wrocławskim Nadodrzu. Od 2012 roku zaangażowany w tworzenie festiwalu TIFF oraz programu TIFF Laboratorium (2013). Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na kierunku Fotografia i Multimedia.

Maciej Bujko, Paweł A. Kowalski – warsztaty cyjanotypii
Warsztaty odbędą się 22 lutego 2014 roku w godzinach od 10.00 do 18.00
Galeria Pauza w Krakowie

Dodaj komentarz