• 2014-02-05

Herito. Konflikty pamięci

Najnowszy, 13 numer kwartalnika Herito. Dziedzictwo, kultura, współczesność poświęcony tematyce konfliktów pamięci trafi do sprzedaży 6 lutego.

„Herito”, nr 13: „Konflikty pamięci” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Herito”, nr 13: „Konflikty pamięci” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Konflikty pamięci, nr 13

Każda wspólnota wypracowuje specyficzne sposoby zapamiętywania, ale też zapominania. Ars memoriae i ars oblivionis stanowią nierozłączną parę. Przy czym pamięć zbiorowa bardziej rekonstruuje, niż rejestruje przeszłość. Dzisiaj mamy do czynienia z odzyskiwaniem pamięci i polifonią pamięci, lecz także – a może przede wszystkim – z konfliktami pamięci, z pamięcią naszą i waszą, z pamięcią kłopotliwą, z manipulacją pamięcią, z jej sakralizacją, zawłaszczaniem i instrumentalizacją. Idąc tym tropem, ten numer stara się nie tylko rozeznać w naturze konfliktów pamięci, ale również rozejrzeć w otaczającym nas, Środkowoeuropejczyków, krajobrazie pamięci.

Autorzy tekstów: Stanisław Obirek, Robert Traba, Sharon Macdonald, Ewa Chojecka, Maciej Czerwiński, Elżbieta Janicka, Agnieszka Zabłocka-Kos, Sneška Quaedvlieg-Mihailović, Edyta Gawron, Katarzyna Kotyńska, Peter Krištúfek, Peter Michalík, Sylwia Trzaska, Zoltán Gyalókay, Wojciech Wilczyk, Michał Korta, Pol Capdevila.

Numer prezentuje również malarstwo Josepa Marii Cabané, katalońskiego artysty podejmującego kwestie pamięci tragicznych wydarzeń XX wieku. Zawiera ponadto niepublikowany wywiad z red. Leopoldem Ungerem: Zbudowaliśmy Europę. Teraz trzeba zbudować Europejczyków.

14 numer pt. Turcja ukaże się w kwietniu. Ponadto w 2014 roku planowane są numery: letni (narody i stereotypy), jesienny (mit Galicji / samobójstwo Europy – stulecie wybuchu pierwszej wojny światowej) i zimowy (McDziedzictwo).

Herito – międzynarodowy kwartalnik, ukazujący się w wersji polsko-angielskiej, to jedyne w swoim rodzaju forum dyskusji o dziedzictwie, kulturze, współczesności i przyszłości. Czasopismo koncentruje się wokół zagadnień miejsca i związanej z nim refleksji, przestrzeni i jej znaczeń, awangardy pamięci, geografii wyobraźni czy pamięci nowoczesności. Pretekstem do rozważań jest Europa Środkowa, której doświadczenie i kulturowe dylematy są tyleż specyficzne, co trafiające w sedno współczesnej debaty.

Herito, nr 13: Konflikty pamięci
Premiera: 6 lutego 2014 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz