• 2014-02-04

Zuzanna Ginczanka w nowym wyborze poezji

13 lutego w serii 44. Poezja polska od nowa Biura Literackiego ukaże się Wniebowstąpienie Ziemi Zuzanny Ginczanki, uważanej za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego.

Zuzanna Ginczanka „Wniebowstąpienie Ziemi” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zuzanna Ginczanka „Wniebowstąpienie Ziemi” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zuzanna Ginczanka – gwiazda warszawskiej cyganerii i ofiara hitlerowskiej zbrodni, uważana za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego – powraca w wyborze pod redakcją Tadeusza Dąbrowskiego. W jej utworach bezkompromisowość przenika się z sensualizmem, a niezwykła zmysłowość z szeroko rozumianym doświadczeniem kultury. Witalizm łączy się z katastrofizmem, egzystencjalnym z niepokojem i obcością wynikającą z żydowskiego pochodzenia.

Wniebowstąpienie Ziemi to dwunasta książka z serii Biura Literackiego 44. Poezja polska od nowa, w której prezentowane są utwory klasyków w autorskich wyborach współczesnych pisarzy. Do tej pory w serii ukazały się m.in. książki: Jarosława Iwaszkiewicza, Anny Kamieńskiej, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Anny Świrszczyńskiej.

Zuzanna Ginczanka – właściwie Zuzanna Polina Gincburg. Urodzona w 1917 roku. Od 1936 współpracowała z tygodnikiem satyrycznym Szpilki. Publikowała w Wiadomościach LiterackichSkamandrzeNowych Widnokręgach oraz Almanachu Literackim. Wydała jeden tomik poezji – O centaurach (1936). Zginęła w 1944 roku w Płaszowie.

Zuzannka Ginczanka Wniebowstąpienie Ziemi
Premiera: 13 lutego 2014 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz