• 2014-02-04

Miasto movie: Miasto na prowincji

W lutym lubelskie Warsztaty Kultury zapraszają na piątą odsłonę cyklu Miasto movie, tym razem pod hasłem Miasto na prowincji.

„Przyjeżdża orkiestra”, reż. Eran Kolirin (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przyjeżdża orkiestra”, reż. Eran Kolirin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wraz z nowym rokiem rozpoczyna się nowy cykl w ramach Miasto movie. Tym razem organizatorzy opuszczają dobrze już znane wielkie metropolie, żeby wraz z widzami zanurzyć się w uroku miast na prowincji. Przyglądając się wnikliwiej temu zagadnieniu, można stwierdzić, że filmowcy dość często, i to z dobrym skutkiem, osadzają swoje historie w nieznanych miastach gdzieś na krańcach świata. A znaleźć w nich można w zasadzie wszystko. Zwykła codzienność przeplata się z magią, mistycyzm i duchowość przenikają się z realnym światem. Jest tu miejsce na śmiech i łzy, radość i dramat. Prowincja ma także swoich bohaterów, własne legendy i mity, wreszcie unikalną, niepowtarzalną tożsamość. Dodatkowo w filmowych miastach na prowincji nierzadko zmianie ulegają tak podstawowe dla człowieka kategorie jak przestrzeń i czas. Życie tu zwalnia swoje tempo, a odrealnione miasteczka stają się swoistą ucieczką do innej, zwykle bliższej naturze niż cywilizacji, rzeczywistości. Z tego artystycznego eskapizmu skorzystało już wielu mistrzów kina m. in. Giuseppe Tornatore, Emir Kusturica, Jiri Menzel czy nasz Jan Jakub Kolski.

Program na luty:

  • 5 lutego, godz. 19.00 – Lato miłości, reż. Paweł Pawlikowski, czas 86’, 2004 r.
  • 12 lutego, godz. 19.00 – Przyjeżdża orkiestra, reż. Eran Kolirin, czas 87’, 2007 r.
  • 19 lutego, godz. 19.00 – Strasznie szczęśliwi, reż. Henrik Ruben Genz , czas 90’, 2008 r.
  • 23 lutego, godz. 11.00 – Miasto movie dzieciom: Piorun, reż. Chris Williams, Byron Howard, czas 96’, 2008 r. oraz warsztat kreatywny dla dzieci i ich opiekunów „Gwiazdorskie zawieszki”.
  • 26 lutego, godz. 19.00 – Księstwo, reż. Andrzej Barański, czas 115’, 2011 r.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Miasto movie: Miasto na prowincji – cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury
Zawsze w środę, godz. 19.00

Miasto movie dzieciom
Wybrane niedziele, godz. 11.00
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz