• 2014-02-04

Marcin Sztukiewicz w świecie zgenerowanym

Od 14 lutego w Galerii Muzeum S. Staszica w Pile będzie można oglądać wystawę prac Marcina Sztukiewicza pt. Obrazy przypadkowe.

Marcin Sztukiewicz, „Obrazy przypadkowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Sztukiewicz, „Obrazy przypadkowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Idąc uliczkami miasta, do którego pierwszy raz przyjeżdżam, podziwiam i chłonę nowe widoki. Równocześnie i podświadomie porównuję zapisane w mojej pamięci obrazy miast odwiedzanych wcześniej. Mimowolnie zapamiętuję świeżo odkrywaną przestrzeń, dopasowując ją do układów okien, drzwi i krajobrazów zawartych w mojej głowie.

Przeszłość łączy się z teraźniejszością. Obrazy czasami mieszają się ze sobą, tworząc wrażenie znajomej przestrzeni. Wiem z całą pewnością, że nie mogłem być tutaj wcześniej a jednak ulegam nieodpartemu wrażeniu, że już tu byłem.

Modułowość i powtarzalność miejskiej architektury skłoniły mnie do wykorzystania elementów weduty w moich poszukiwaniach dotyczących obrazów generowanych przez maszynę. Maszyna (sztuczna inteligencja) komunikując się z widzem (odbiorcą) generuje obrazy fikcyjnych przestrzeni miejskich, które być może gdzieś istnieją w rzeczywistości. Dochodzi do wymiany obrazów pomiędzy nadawcą i odbiorcą, pewnego rodzaju dialogu wizualnego, gdzie jedna i druga strona bezustannie karmią się wzajemnie obrazami.

Obrazy, które powstają, są unikalne i w zasadzie niepowtarzalne, ponieważ generowane są z wielu elementów występujących w najróżniejszych konfiguracjach. Być może ktoś odnajdzie w nich choćby kawałki znajomych widoków. Zapraszam do eksperymentów.

Marcin Sztukiewicz, Obrazy przypadkowe

Marcin Sztukiewicz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Po ukończeniu studiów pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od końca lat dziewięćdziesiątych tworzy instalacje wykorzystujące obraz ruchomy, w tym często animację, do eksperymentów ze sztuczną inteligencją i interaktywnością. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Marcin Sztukiewicz, Obrazy przypadkowe
Wernisaż: 14 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 11 marca 2014 roku
Galeria Muzeum S. Staszica
ul. Browarna 18
Piła

Dodaj komentarz