• 2014-02-04

Dagadana – List do Ciebie

15 lutego swoją premierę będzie miała płyta List do Ciebie zespołu Dagadana.  Słynąca z niesztampowego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa sięgnęła po twórczość Janusza Różewicza.

Dagadana, „List do Ciebie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dagadana, „List do Ciebie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Nowy album składa się z dwunastu utworów. Starannie wybrane teksty Janusza Różewicza w przenikają się z warstwą brzmieniową nagranego materiału. Za pomocą muzyki Dagadana próbuje podkreślić piękno twórczości młodego poety, którego świat nie zdążył poznać i docenić. Muzycy mają nadzieję, że to niecodzienne połączenie ułatwi wierszom trafienie do jak największego grona odbiorców. Projekt wspiera również rodzina poety, w tym jego brat – Tadeusz Różewicz.

Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski.

Na szczególną uwagę zasługuje również sposób wydania albumu. Oprócz płyty CD opakowanie zawiera bowiem wybór wierszy Janusza Różewicza (w polskim, ukraińskim i angielskim tłumaczeniu), komentarze wielu znamienitych dziennikarzy, muzyków i twórców kultury, a także list od Dagadana. Całość ilustrują specjalnie na tę okazję przygotowane kolaże. Muzycy sięgnęli do rodzinnych archiwów i udostępnili znalezione w nich zdjęcia.

Trzy dni przed premierą płyty zespół wyruszy w trasę koncertową. Grupa odwiedzi nie tylko duże ośrodki (m.in. Białystok, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław), ale także mniejsze miasteczka (np. Strumień). Koncertom towarzyszyć będzie akcja pisania i wysyłania listów. Każdy, kto przybędzie na koncert Dagadana, będzie mógł wysłać niepowtarzalną pamiątkę do swoich bliskich.

Płyta powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.

List do Ciebie
Dagadana
Premiera: 15 lutego 2014 r.

Dodaj komentarz