• 2014-02-04

Alina Dawidowicz – Cały świat w małych obrazkach

Od 14 lutego w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Aliny Dawidowicz pt. Cały świat w małych obrazkach.

Autorka pracy: Alina Dawidowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Alina Dawidowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad dwa tysiące miniaturowych obrazków Aliny Dawidowicz. Są to akwarelki lub przedstawienia rysowane pisakami. Wykonywane były od lat 80. w ilości około 20 tygodniowo. Każde z nich naklejone jest na wycięte kawałki kolorowego papieru, które Dawidowicz miała akurat pod ręką, na przykład na koperty, tekturki, stare prospekty czy gazety.

Na obrazkach pojawiają się znane miejsca, wizerunki świętych, pejzaże, zwykli ludzie. Dużo przedstawień zostało zaczerpniętych ze zdjęć, gazet czy albumów poświęconych sztuce. Powstały one z chęci utrwalenia najbardziej interesujących momentów dostrzeżonych w rzeczywistości. Każdą ze scen Dawidowicz malowała dwa razy, bo, jak twierdziła, nie znajdowała tylu ciekawych obrazów w rzeczywistości. Wykonywane szybko i spontanicznie obrazki charakteryzują się naiwną manierą.

Alina Dawidowicz (1918-2007) – jedyna córka Leona Chwistka, malarza, członka grupy formistów, filozofa. Z wykształcenia matematyk, przez wiele lat była pracownikiem Politechniki Krakowskiej. Od młodości uprawiała amatorsko malarstwo. Miniaturowe obrazki zaczęła intensywnie malować po przejściu na emeryturę w latach 80. Nie sprzedawała swoich prac, rozdawała je znajomym i bliskim.

Kurator wystawy: Monika Kozioł

Alina Dawidowicz, Cały świat w małych obrazkach
Wystawę można oglądać od 14 lutego do 13 kwietnia 2014 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Lipowa 4
Kraków

Dodaj komentarz