• 2014-02-03

Prof. Tomasz Chojnacki – Podróż sentymentalna łódzkiego ASP

Od 7 lutego w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi będzie można oglądać wystawę pt. Podróż sentymentalna. Pracownia Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (1989-2013).

Fot. Agata Sulikowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Agata Sulikowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja przygotowana przez prof. Tomasza Chojnackiego ukazuje dokonania Pracowni, która funkcjonowała pod kierunkiem prof. Chojnackiego ponad 20 lat do roku 2013. Pracownia wykształciła absolwentów, z których wielu kontynuuje działalność twórczą w dziedzinie grafiki i zdobywa nagrody na najważniejszych konkursach ogólnopolskich.

Tomasz Chojnacki jest […] przeciwnikiem dekoracyjnych artefaktów rozgrywających się jedynie na płaszczyźnie estetycznej, postulując traktowanie grafiki (podobnie jak malarstwa, rysunku czy fotografii) jako narzędzia do wyrażania idei, głębszych sensów, badania rzeczywistości zewnętrznej i wewnętrznej […] Podróż sentymentalna pokazuje, jak wychowankowie Pracowni Grafiki Warsztatowej pod czujnym i wymagającym okiem Tomasza Chojnackiego zmagali się z tak rozumianą funkcją grafiki i sztuki w poszukiwaniu własnej wizji świata, zewnętrznego i wewnętrznego.

[…] prace absolwentów […] pomimo różnorodności formalnej mają kilka cech wspólnych […] dążenie do transgresji, przekraczanie granic i konwencji, podważanie formy przy jednoczesnej samodyscyplinie […] oraz szlachetną syntezę zastosowanych środków wyrazu.

Monika Nowakowska, fragment do folderu wystawy

Fot. Aleksandra Romińska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Aleksandra Romińska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa sięgnie po prace pierwszych studentów i ukaże, w miarę upływu lat, rozwój wielu talentów artystycznych, aż po absolwentów lat ostatnich. Będzie świadectwem ciągłości wysokiego poziomu grafiki warsztatowej w łódzkim środowisku artystycznym. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace około 100 młodych twórców.

Kurator: Tomasz Chojnacki
Współpraca: Bartłomiej Michalski

Podróż sentymentalna. Pracownia Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (1989-2013)
Wernisaż: 7 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 marca 2014 roku
Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza
Łódź

Dodaj komentarz