• 2014-02-03

Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na pokazy wybranych dokumentów i filmów krótkometrażowych prezentowanych w ramach ubiegłorocznej edycji festiwalu. Wstęp jest wolny na wszystkie filmy. Wyświetlane będą z napisami w języku polskim i angielskim.

Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Harmonogram projekcji:

5 lutego

 • godz. 19.00 – Dziesiąta kropla, reż. Gabriel Ohayon, Francja 2012, dok., 31 min. – w społecznościach żydowskich wymagana jest obecność przynajmniej dziesięciu mężczyzn, by praktykować obrzędy religijne. Na Korsyce jest ich ośmiu. Jest to opowieść o małej społeczności która może niedługo zniknąć.
  Szukając gwiazd, reż. Filip Luft, Polska 2012, kr. metr., 17 min. – adaptacja wojennego opowiadania Marka Hłaski o tym samym tytule. Film opowiada o dziewięcioletnim chłopcu, który jest zakochany w ukrywającej się po sąsiedzku żydowskiej dziewczynce. Widuje się z nią tylko nocami. By móc spotykać się także w ciągu dnia wpada na pomysł, który okazuje się śmiertelnie niebezpieczny.
 • godz. 20.00 – Nazywaj mnie Żydem, reż. Michael Pfeifenberger, Austria, Izrael 2011, dok., 99 min. – obecnie jest już oczywiste, że duża część narodu austriackiego brała udział w nazistowskiej machinie eksterminacyjnej. Jednak bardzo długo wspominanie Holocaustu było tematem tabu zarówno dla ofiar i ich potomków, jak i sprawców i ich dzieci. Czy nadal stanowi tabu dla wnuków i prawnuków? Film Nazywaj mnie Żydem stawia wiele pytań. Co zostało zapamiętane? Co jest zapomniane? A przede wszystkim: Jakie są dzisiaj losy tych, którzy przeżyli?

12 lutego

 • godz. 19.00 – W poszukiwaniu straconego dzieciństwa, reż. Matthias Frickel, Niemcy 2012, dok., 43 min. – jego tragicznie krótkie życie zostało podsumowane tak: Urodził się jako Austriak, żył jako Polak i umarł jako Żyd. Bruno Schulz, czczony jako polski Kafka, zostawił po sobie skromną ilość prac, a wiele z jego zjawiskowych rysunków i obrazów uznano za zaginione. Po II wojnie światowej Schulz został prawie zapomniany. Obecnie jego książki wydawane są w ponad trzydziestu językach. Polscy, ukraińscy, izraelscy i niemieccy artyści strzegą jego spuścizny w rodzinnym Drohobyczu na Ukrainie. Film pokazuje, dlaczego ludzie na całym świecie są zafascynowani Bruno Schulzem 70 lat po jego śmierci.
  Katarzyna Wielka, reż. Anna Kuntsman, Izrael 2011, anim., 5 min – Katarzyna, młoda kobieta z Mołdawii, odpowiada na atrakcyjne ogłoszenie o pracy za granicą. Otrzymuje bilet na samolot, przylatuje do Izraela i znajduje się w Tel Awiwie, nie mając pojęcia o tym co ją czeka.
 • godz. 20.00 – Arnost Lustig, reż. Eva Lustigová, Czechy 2012, dok., 53 min. – Człowiek tak długo jest nieśmiertelny, jak długo żyje w pamięci innych powiedział z krzywym uśmiechem zmarły niedawno światowej sławy pisarz Arnošt Lustig. Przy pomocy jego osławionego poczucia humoru i towarzyszących mu przyjaciół, Václava Havla, Miloša Formana, Ivana Passera i Jiří Menzla córka pisarza Eva Lustigová kreśli portret ocalałego z Holocaustu artysty z jego ogromnym talentem, szczęściem i wielkim apetytem na życie. Arnošt Lustig był czołową postacią Praskiej Wiosny w 1968 r., a potem znalazł się wraz z rodziną na politycznym wygnaniu w Izraelu, dawnej Jugosławii i Stanach Zjednoczonych. Powrócił do Pragi dopiero w 1989 r. W filmie widzimy człowieka o nadzwyczajnym charakterze, który ujawnia, co naprawdę liczy się w czasach wojny i pokoju.

19 lutego

 • godz. 19.00 – Terytoria, reż. Dmitriy Khavin, USA, Izrael 2012, dok., 40 min. – Terytoria to film dający wgląd w życie Izraelczyków z dawnego Związku Radzieckiego, którzy zamieszkali w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Niektórzy z nich przenoszą się do osiedli w poszukiwaniu tańszego lokum, inni powodują się ideologią syjonistyczną, a jedni i drudzy są pod wpływem doświadczeń z przeszłości, gdy byli uciskaną mniejszością w Związku Radzieckim. Film zajmuje się problemami tożsamości, religii i konfliktu.
  Batman na przejściu granicznym, reż. Rafael Balulu, Niemcy 2012, kr. metr., 11 min. – izraelski i palestyński samochód utknęły w korku przed barierą przy wjeździe do Jerozolimy od strony Morza Martwego. Yuval i Mahmoud, mają sześć lat i uważają, że znacznie przyjemniej jest spędzać czas na wspólnej zabawie. Sprawy się komplikują, gdy ojciec Mahmouda chce zmienić pas, a ojciec Yuvala, usiłując nie dopuścić do tego, uderza w jego samochód. To, co zaczęło się jako gra, staje się prawdziwą bitwą o plastikową figurkę Batmana.
 • godz. 20.00 – Pobożna, reż. Diana Neille, Sana Gulzar, USA 2011, dok., 37 min. – film opowiada o życiu siedmiu kobiet z Nowego Jorku i New Jersey, które starają się pogodzić swą odmienną seksualność z tradycyjnie ortodoksyjnym judaizmem. Ich wiara zawsze bardzo ostro potępiała homoseksualizm. Dowiedz się w jaki sposób Chani, Pam, Elissa, Hayley, Lina i Miriam poradziły sobie z byciem nieakceptowanymi, jednocześnie pozostając wierne rygorystycznej wierze i swojej wspólnocie.
  Yael, reż. Emil Piórek, Rafał Żwan, Polska 2012, dok., 34 min. – film opowiada historię Natalii, dziewczyny z Polski, która postanawia zerwać religijne więzy z katolicyzmem i przejść na judaizm. W celu umocnienia swojej wiary i ukończenia procesu konwersji wyjeżdża do Izraela. Film przedstawia duchową przemianę bohaterki oraz trudności odnalezienia się w nowym środowisku.

26 lutego

 • godz. 19.00 – I to wszystko zmienia się w taniec, reż. Henryka Dobosz-Kinaszewska, Adam Kinaszewski, Polska 2012, dok., 44 min. – bohaterem filmu jest tancerz i aktor Feliks Fibich, który rozpoczął karierę u boku Judith Berg, jednej z najwybitniejszych tancerek i choreografek żydowskich okresu międzywojennego, która później została jego żoną. Po II wojnie światowej wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Ich misją stało się kultywowanie tradycji chasydzkiej, kultury i języka jidysz poprzez taniec. Po 50 latach Feliks Fibich przyjeżdża do kraju swojego dzieciństwa, by uczyć młodych polskich Żydów utraconej tradycji.
 • godz. 20.00 – Jak odbudować imperium wódki, reż. Daniel Edelstyn, Wielka Brytania, Ukraina 2012, dok., 77 min. – pełnometrażowy film dokumentującym podróż reżysera Dana Edelstyna, tropiącego dawno utracone żydowsko-ukraińskie dziedzictwo i próbującego odtworzyć wspaniałe imperium wódki swego pradziadka. Film opisuje żywiołową podróż po Europie w czasie i przestrzeni – jest tam wszystko: rewolucja i romans, wygnanie i przedsiębiorczość, a sedno leży w odmieniającym życie odnalezieniu gorzelni na Ukrainie.

Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
5-26 lutego 2014 r.
Muzeum Historii Żydów Polskich
Warszawa

Dodaj komentarz