• 2014-02-03

Architektura i wino w Europie Środkowej

Od 6 lutego do 30 marca w Muzeum Architektury we Wrocławiu potrwa wystawa Architektura i wino w Europie Środkowej.

Säschsisches Staatsweingut Schloss Wackerbarth, Niemcy, proj. h.e.i.z. Haus Architektur (źródło: materiały prasowe organizatora)

Säschsisches Staatsweingut Schloss Wackerbarth, Niemcy, proj. h.e.i.z. Haus Architektur (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Architektura i wino w Europie Środkowej poświęcona jest charakterystycznemu w ostatnich latach dla świata produkcji wina zjawisku, polegającemu na łączeniu współczesnej architektury i nowych technologii. Prezentuje ona 38 najciekawszych współczesnych winnic, które są godne uwagi nie tylko ze względu na swą architekturę, lecz także z punktu widzenia technologii produkcji wina. Wystawa obejmuje obiekty z terenu siedmiu krajów Europy Środkowej – Austrii, Niemiec, Węgier, Włoch, Słowacji, Słowenii, Czech i Moraw.

Dan Merta, kurator:

Po raz pierwszy zacząłem zastanawiać się nad pomysłem wystawy prezentującej współczesną architekturę Europy Środkowej związaną z produkcją wina po odbyciu kilku podróży do Austrii, poświęconych oglądaniu architektury, a zwłaszcza odwiedzeniu wspaniałych terenów wokół Neusiedler See. Kolejnym impulsem była sławna wystawa WeinArchitektur zorganizowana w 2005 roku w wiedeńskim Architekturzentrum, na której zaprezentowano sześćdziesiąt austriackich winnic w kontekście ich nowego wspólnego stylu, pierwszorzędnej architektury i wzornictwa. To było prawie dziesięć lat temu. Teraz możemy spojrzeć wstecz, porównać, co się wydarzyło od tamtej pory, i zobaczyć, jak potężnym impulsem był w Austrii – i nadal jest w innych regionach produkcji wina w Europie Środkowej – boom w architekturze winnic.

Wystawa Architektura i wino w Europie Środkowej została przygotowana przez Galerię Jaroslava Fragnera w Pradze. Towarzyszy jej publikacja, która zawiera eseje poświęcone architekturze winnic oraz katalog obiektów prezentowanych na wystawie. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Design Factory w Bratysławie i Centrum Architektury FUGA w Budapeszcie i zostanie zaprezentowana we wszystkich tych instytucjach.

Honorowy patronat nad projektem objął Karel Schwarzenberg, były Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Architektura i wino w Europie Środkowej
6 lutego – 30 marca 2014 r.
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Wrocław

Dodaj komentarz