• 2014-02-01

Rune Eraker o wysiedleniach w MOCAKu

Od 14 lutego w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Rune Erakera pt. Wysiedleni.

Rune Eraker, „Afganistan | Afghanistan”, 2002 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rune Eraker, „Afganistan | Afghanistan”, 2002 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest pierwszą prezentacją prac norweskiego fotografa Rune Erakera w Polsce i zarazem pierwszym pokazem fotografii zaangażowanej politycznie w MOCAK-u. Składają się na nią 73 czarno-białe fotografie z cyklu Zapach tęsknoty (The Smell of Longing) oraz dwie projekcje, zawierające nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z tego cyklu.

Prezentowane na wystawie fotografie, wykonywane od 1988 roku, są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Stanowią próbę odpowiedzi na pytanie o powody, dla których ludzie zmuszeni są porzucić swoje korzenie i szukać schronienia w obcym kraju. Dokumentując codzienne sytuacje z ich życia, z wojną i tragedią w tle, artysta skupia się na przyczynach uchodźstwa.

Rune Eraker (ur. 1961) – fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn Norwegian Journal of Photography. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię Demokratyczna Republika Kongo, a w 2009 uzyskał norweski tytuł Freelancer of the Year. Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie.

Kurator wystawy: Delfina Jałowik
Koordynator wystawy: Joanna Saran

Rune Eraker, Wysiedleni
Wernisaż: 13 lutego 2014 roku
Wystawa potrwa do 27 kwietnia 2014 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Dodaj komentarz