• 2014-02-01

Podróż Transsyberyjska

20 lutego nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się książka Piotra Milewskiego Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej.

Piotr Milewski „Transsyberyjska” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Piotr Milewski „Transsyberyjska” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Petersburg – Moskwa – Irkuck – Władywostok. Podróż najdłuższą linią kolejową świata, tam gdzie diabeł mówi dobranoc. Bezkresne buriackie stepy, biedne syberyjskie wioski, majestatyczne jezioro Bajkał. Piotr Milewski zabiera nas w fascynującą podróż, która okazuje się także podróżą w czasie. Skomplikowana historia budowy kolei łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji – niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatanci na obchodach Dnia Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młoda Buriatka szamanka czy kontuzjowany maratończyk dorabiający jako striptizer w klubie nocnym.

Do tej pory tak przystępnie i lekko, a zarazem poważnie i dogłębnie potrafili pisać tylko angielscy historycy z reporterskim zacięciem. Ta książka w idealnym rytmie, kołysząc jak pociąg, opowiada dzieje kolei transsyberyjskiej i pokazuje zarazem współczesną Rosję. Przypomina, jak żelazne drogi zmieniały świat, pośród protestów równie silnych, jakie wywołuje dziś internet. Opisuje dziewiętnastowieczne zmagania z nowoczesnością (oraz ekonomią i geografią) i równocześnie pokazuje, jak bardzo imperium carskie wciąż wpływa na ludzi od Warszawy po Władywostok – Max Cegielski.

Piotr Milewski – urodził się w 1975 roku w Chełmie, wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Debiutował w 2000 roku wierszem na łamach Magazynu Literacko-Publicystycznego Młodych Iskra. W tym samym roku uzyskał wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim O Gęsie Pióro oraz IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim O ludzką twarz człowieka, a rok później otrzymał nagrodę za anglojęzyczne wiersze w konkursie University of Pennsylvania Asian Literary Magazine Mosaic Spring Contest. Współdziałał z grupą poetycką Pilleus skupioną wokół Legnickiej Biblioteki Publicznej, łączącą literackie tradycje europejskie i japońskie. Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną (publikował fotoreportaże, korespondencje i eseje w Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Odrze, Zwierciadle, Miesięczniku społeczno-kulturalnym Teraz (w Filadelfii), Gazecie Polskiej w Japonii, Mainichi Weekly w Hokkaido Shimbun, Gengo i Tetsudō Fan). Współautor książki Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów (Wydawnictwo Mantis, Olsztyn 2006).Wędruje, pisze, fotografuje.

Piotr Milewski Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej
Premiera: 20 lutego 2014 roku
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dodaj komentarz