• 2014-01-31

Sławomir Lewczuk o tożsamości ludzkiej w Tarnowie

BWA w Tarnowie zaprasza na wystawę malarstwa Sławomira Lewczuka, która zostanie otwarta 7 lutego w Foyer Teatru im. Ludwika Solskiego.

Sławomir Lewczuk, „Cechownia”, z cyklu „Symptomy”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Lewczuk, „Cechownia”, z cyklu „Symptomy”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Sławomira Lewczuka pełne jest ludzi. Szarych, bezimiennych postaci w liczbie pojedynczej i mnogiej, odwróconych plecami lub pozbawionych twarzy. Nierzadko zdeformowanych i okaleczonych, a czasem sprowadzonego do samego tylko zarysu sylwetki. Nie są to jednak nieruchome portrety. Zamiast ujmować swojego bohatera w ramy malarskich stwierdzeń, artysta skupia się na dynamice relacji. (…) Wewnętrzna przestrzeń obrazów Lewczuka przywodzi na myśl rozwiązania scenograficzne. Na obrazach pojawiaj się włazy, ściany działowe, parawany, kurtyny. Wszystkie te elementy organizują ruch postaci, czyniąc je aktorami malarskich przypowieści. (…) Artysta mierzy się z presją codzienności, koniecznością znalezienia dla siebie miejsca w warunkach niewygodnych. Przy czym z tej właśnie niewygody czerpie energię.

Małgorzata Garapich, fragment tekstu Dyscyplina zapisu z katalogu towarzyszącego wystawie

Sławomir Lewczuk, „Wokół przestrzeni II”, z cyklu „Symptomy”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Lewczuk, „Wokół przestrzeni II”, z cyklu „Symptomy”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Lewczuk – (ur. 1938 w Czerkasach na Wołyniu) studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz w pracowni prof. Krchy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1957-1965). Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i scenografią. Autor wielu wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Laureat 25 nagród i wyróżnień. W 2009 roku nominowany do Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. Mieszka w Krakowie.

Wystawa współorganizowana z Galerią BWA Sokół w Nowym Sączu i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Sławomir Lewczuk, Malarstwo
Wernisaż: 7 lutego 2014 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 9 marca 2014 roku
Foyer Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
ul. Mickiewicza 4
Tarnów

Dodaj komentarz