• 2014-01-31

Chopin w podróży

25 stycznia w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina ukazała się książka Chopin w podróży. Glosy do biografii, na którą składają się 82 artykuły Henryka F. Nowaczyka pod redakcją Piotra Mysłakowskiego.

Henryk Nowaczyk „Chopin w podróży” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Henryk Nowaczyk „Chopin w podróży” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Książka Chopin w podróży. Glosy do biografii to wybór 82 artykułów Henryka F. Nowaczyka pod redakcją Piotra Mysłakowskiego. Dotychczas przyczynki Henryka Nowaczyka nie zostały wydane w pracy zwartej, która stanowiłaby możliwie kompletny, reprezentatywny zbiór jego osiągnięć badawczych; pozostawały rozproszone w czasopismach (m.in. Ruch Muzyczny, Wiadomości Kulturalne, prasa kaliska) i książkach programowych Festiwalu Chopin w barwach jesieni. Jedyna książka Nowaczyka – Chopin na traktach Wielkopolski Południowej, Kalisz 2006 – to wybór zaledwie kilku artykułów na temat związków Chopina z regionem Wielkopolski Południowej.

Zaletą artykułów Henryka Nowaczyka jest łączenie myślenia analitycznego z przystępnym i barwnym sposobem prezentowania tez w sposób zrozumiały dla szerokiego grona czytelników. Autor, skupiając się na różnorodnych faktach z życia kompozytora, ukazał je w świetle dostępnych źródeł historycznych oraz najnowszych wyników badań z dziedzin pokrewnych chopinologii. Nowaczyk z detektywistyczną dociekliwością analizuje zagadkowe wydarzenia z życia kompozytora, opierając się na pomijanych dotychczas źródłach, takich jak m.in. rozkłady jazdy dyliżansów pocztowych, urzędowe spisy traktów, mapy pocztowe.

Nowaczyk, dzięki swojej badawczej skrupulatności, naświetlił wiele nieznanych wcześniej epizodów z życia Chopina, przyczyniając się w ten sposób do sprostowania błędnych informacji powielanych w pracach poświęconych kompozytorowi.

Henryk F. Nowaczyk Chopin w podróży. Glosy do biografii
Premiera: 25 stycznia 2014 roku
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Dodaj komentarz