• 2014-01-31

Stan zapalny w mieście? Startuje konkurs do 12. Przeglądu Sztuki Survival

Do 31 marca można składać propozycje prac, które zostaną zaprezentowane na 12. Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu. Fundacja Art Transparent zapraszania do przysyłania projektów uwzględniających specyfikę miejsca oraz odwołujących się do hasła tegorocznej edycji: Miasto – stan zapalny.

12. Przegląd Sztuki Survival we Wrocławiu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

12. Przegląd Sztuki Survival we Wrocławiu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Survival to interdyscyplinarne wydarzenie mające na celu eksplorację miasta poprzez prezentację sztuki, poza tradycyjnymi przestrzeniami wystawienniczymi. W ciągu 11-letniej historii Przeglądu gościł m.in. w koszarach, schronie przeciwlotniczym, parku, Wytwórni Filmów Fabularnych, Dzielnicy Czterech Świątyń, na dworcu i stadionie. Tym razem sztuka opanuje opuszczony budynek Instytutu Farmacji Akademii Medycznej.

Zawartość merytoryczna 12 Survivalu odnosić się będzie do wątków dotyczących czynności i stanów życiowych (infekcja, wirus, medycyna, anatomia, rekonwalescencja, ciało i etyka, choroba, śmierć), jak i architektury i urbanistyki (entropia, ruina, rewitalizacja, konserwacja). Myśl przewodnia tegorocznej edycji: Miasto – stan zapalny ma posłużyć artystom i kuratorom Przeglądu do rozpatrzenia problemu choroby i uzdrawiania, zarówno w odniesieniu do miasta, rozumianego jako żywy organizm, jak i do ludzkiego ciała.

Wyrażenie stan zapalny nacechowane jest równocześnie negatywnymi, jak i pozytywnymi konotacjami. Z jednej strony stan zapalny jest sygnałem, iż w organizmie dzieje się coś niepokojącego, jest oznaką wyniszczania organizmu przez chorobę. Współczesne miasta i jego mieszkańcy cierpią z powodu wielu bolączek, które czynią z potężnych aglomeracji środowiska chorobotwórcze. W odniesieniu do miasta stan zapalny sugeruje szereg chorób i epidemii, z jakimi mierzą się współczesne metropolie – od problemów natury formalnej, związanych z architekturą i urbanistyką, po te dotyczące ogółu mieszkańców miasta, jak i pojedynczej jednostki (przestępczość, wandalizm, ksenofobia, alkoholizm itp.). Z drugiej strony jednak stan zapalny jest też objawem walki organizmu z chorobą, wytężoną reakcją komórek wobec czynnika chorobotwórczego, mającą na celu jego usunięcie i naprawę uszkodzenia.

W haśle 12 edycji Przeglądu zawiera się zatem jeden z celów tegorocznego Survivalu – próba podsumowania toczącej się na terenie Polski od wielu lat dyskusji na temat kondycji współczesnych miast i opisanie preferowanych dróg ich rozwoju.

Kuratorzy Survivalu: Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk

12. Przegląd Sztuki Survival – konkurs
Projekty można zgłaszać do 31 marca 2014 roku na adres: survival.miasto@gmail.com
Przegląd odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 1 lipca 2014 roku
Instytut Farmacji Akademii Medycznej
ul. Grodzka 9
Wrocław

Dodaj komentarz